– W przyszłym tygodniu ma ruszyć pilotażowy nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych – zapowiedział w Świdniku premier Mateusz Morawiecki. Program, jak podkreślał premier, ma zrekompensować deficyty gospodarcze III Rzeczpospolitej.
Program Inwestycji Strategicznych to część Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy na okres po pandemii.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Świdnik: konferencja nt. „Rządowego Funduszu Polski Ład: program inwestycji strategicznych”
– Polska gospodarka potrzebuje inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy wielkich projektów, które będą służyć wszystkim – mówił w Świdniku premier Mateusz Morawiecki. – Mówimy tutaj o programach idących w najbliższych dwóch- trzech latach w dziesiątki miliardów złotych. Może nawet przekraczających 100 miliardów złotych, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 miliardów złotych. Mówimy dzisiaj o kwocie, która znacząco przekracza wszystkie łączne dostępne wydatki inwestycyjne w jednostkach samorządu terytorialnego.
– Najlepszą polityką gospodarczą są zsynchronizowane działania, z których inwestycje stanowią jeden z głównych motorów napędowych przyszłości – dodał premier Morawiecki. – Ten program zbudowany jest wokół głównych osi inwestycji infrastrukturalnych, ale też podnoszących efektywność: energetyczną, internetową, infrastrukturalną, ciepłowniczą, wodno-kanalizacyjną. Mówimy tu na przykład o budowie nowych oczyszczalni. Ale będą też inwestycje społeczne jak: żłobki, przedszkola, ścieżki rowerowe, które również przekładają się na zdrowie publiczne czy wyższą mobilność pracy.
Wniosek na inwestycję, która jest kluczowa dla wnioskodawcy, będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu terytorialnego. – To szansa na realizację zadań, które ze względów finansowych długo czekały na swoją kolej – mówi prezes banku gospodarstwa krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. – Chcemy się skupić na tych inwestycjach, które dają największą efektywność ekonomiczną, dają nadzieję na większe przychody samorządu i jednocześnie poprawią jakość życia społeczeństw lokalnych.
– Po formalnym zatwierdzeniu wniosku, jednostki samorządu otrzymają promesy wstępne – uzupełnia prezes Daszyńska-Muzyczka. – Promesa taka uprawnia samorządy do ogłoszenia przetargu na daną inwestycję. Po jego rozstrzygnięciu, będziemy potwierdzać kwoty uzyskane w przetargu i wystawiać już właściwą promesę. Oznacza to, że samorządy mogą podpisać kontrakty z wykonawcami na realizację inwestycji, a przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w przetargach, będą mogli ubiegać się o sfinansowanie lub realizować inwestycję ze środków własnych.
Wśród kryteriów inwestycji prezes BGK wymieniła rodzaj inwestycji – ze wskazaniem takich o największej efektywności ekonomicznej, które np. dają szanse na przyciągnięcie inwestorów oraz wzrost dochodów. Kolejnym kryterium będzie wysokość dochodów, deklarowanych przez mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego. Inwestycje, które będą realizowane przez samorządy o najniższych dochodach, będą miały wyższy priorytet. – Chcemy zapewnić bezzwrotne finansowanie nawet do 95 proc. inwestycji. To bardzo ważne i unikatowe rozwiązanie, dające szanse na to, aby inwestycje odkładane od lat zaczęły być realizowane – dodaje prezes Daszyńska-Muzyczka.
– Polski Ład niesie nadzieje na rozwój mojego miasta – mówi burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. – Powołaliśmy w mieście specjalny wewnętrzny zespół, który będzie permanentnie analizować wszystkie szanse, które tworzy nam Polski Ład. Propozycje przedstawione w różnych komponentach tego programu, będziemy sukcesywnie przekładać na naszą lokalną sytuację. W tej chwili myślimy na przykład o globalnej komputeryzacji samorządu: sieć 5G, światłowody.
Zapłata za inwestycje w ramach Programu Inwestycji Strategicznych nastąpi po ich zrealizowaniu, za wyjątkiem tych, których realizacja zajmie dłużej niż 12 miesięcy. Wówczas pieniądze będą wypłacane w dwóch lub trzech transzach.
Szczegóły Programu Inwestycji Strategicznych zostaną opublikowane na stronie bgk.pl.
ElKa / opr ToMa
Fot. Piotr Michalski