Od dziś (16.06) można zwiedzić Włodawę z pomocą e-przewodnika. Dzięki mobilnej aplikacji poznamy najcenniejsze zabytki miasta, ale także ciekawe legendy, które nie zawsze mieszczą się w tradycyjnym przewodniku. To na razie projekt pilotażowy, ale pomysłodawcy już myślą nad rozszerzeniem aplikacji.
– Nie jest to może nowatorskie narzędzie, ale staje się coraz bardziej popularne, ponieważ dzisiaj ludzie wolą zwiedzać sami niż w grupach. A e-przewodnika nie obowiązują obostrzenia – mówi Konrad Kowalski, pomysłodawca projektu. – Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy ją pobrać na telefon. Wybieramy interesującą nas trasę i podążamy zgodnie z instrukcjami. I wtedy e-przewodnik opowie nam o miejscu, w którym się znajdujemy.
– Włodawa była przez wieki miastem wielu kultur. Tworzyli ją wyznawcy: prawosławia, katolicyzmu i judaizmu. Po współistnieniu tych kultur zostało wiele pamiątek. Wśród nich jest okazały, unikalny w Polsce i w Europie Zespół Synagogalny. Jest również kościół i klasztor ojców paulinów, a także cerkiew prawosławna. Pozostał również nowy cmentarz żydowski, gdzie obecnie znajduje się park miejski – opowiada Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie.
– Jest osiem punktów, które odwiedzamy. To kolejno: synagoga, Czworobok, cerkiew, kościół pw. św. Ludwika, miejsce deportacji Żydów podczas II wojny światowej, wodowskaz na Bugu, cmentarz wojenny oraz park miejski. Miejsca te zostały wybrane nieprzypadkowo, ponieważ związane są z lokalną historią, tradycją albo też z legendami. Dodatkowo informacje zawarte w aplikacji w żadne sposób nie dublują się z tablicami informacyjnymi, które możemy znaleźć w mieście – tłumaczy Konrad Kowalski. – Trasa ta jest swego rodzaju testem, ponieważ istnieje możliwość poszerzenia jej o nowe punkty, nowe historie. Zobaczymy, jakie ta forma zwiedzania będzie miała zainteresowanie – dodaje.
– Pomysł jest autorstwa mieszkańca naszego miasta, przewodnika turystycznego. W ten sposób turyści, którzy odwiedzają Włodawę, będą mogli skorzystać z tej aplikacji o każdej porze. Chcieliśmy w przyszłości stworzyć taką aplikację, ale skoro już jest, będziemy ściśle współpracowali – deklaruje Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Będziemy wspólnie pracowali nad tym, aby jeszcze ją ulepszyć, rozszerzać; aby bardziej kompleksowo zawrzeć w niej jak najwięcej miejsc, wydarzeń, legend, opowieści o Włodawie.
– W planie są już trasa zwiedzania rowerowego oraz trasa zwiedzania powiatu włodawskiego. E-zwiedzanie być może stanie się nową, ciekawą formą turystyczną, której wprowadzenie przyspieszyła pandemia – dodaje Konrad Kowalski.
Przewodnik po Włodawie powstał dzięki platformie guideU i jest dostępny w App Store oraz Google Play. Do skorzystania z niego wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internetu.
CZYTAJ: Aplikacja zamiast przewodnika. Miasto mówi głosami dziennikarzy Radia Lublin
Na początku czerwca podobną aplikację – City Talks – uruchomiono również w Lublinie. Tam do dyspozycji zwiedzających jest 200 punktów, a nagrania do aplikacji przygotowali dziennikarze Radia Lublin.
RyK / opr. ToMa
Fot. archiwum