Wydawcy książek pięknie wydanych, ale również wartościowych merytorycznie zostali nagrodzeni. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego wyłoniła laureatów konkursu „Książka roku 2020”. Na konkurs można było zgłaszać dotyczące Lublina i Lubelszczyzny: publikacje naukowe, popularnonaukowe, wspomnienia, przewodniki, wydawnictwa informacyjne oraz albumy.
– W tym roku zgłoszono aż 102 pozycje – mówi Grzegorz Figiel, zastępca dyrektora do spraw merytorycznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. – Do tej pory najwyższa liczba to było około 70. Rok pandemiczny spowodował, że wydawcy i autorzy uaktywnili się i mamy tych książek coraz więcej. Oczywiście bardzo się z tego cieszymy.
Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach. Wśród wyróżnionych wydawnictw jest album lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej „Dzieje Lubelszczyzny 1918–1939”.
– Jesteśmy bardzo szczęśliwi i zaszczyceni, bo to jest najważniejsza nagroda przyznawana w regionie. Prace nad książką trwały cztery lata – mówi Marcin Kruszyński z lubelskiego IPN-u. – To był dobór zdjęć, podróżowanie po Lubelszczyźnie, poszukiwanie ludzi, a później praca koncepcyjna. Ponad 4 lata wielkiego wysiłku, 4 autorów. Ja jestem tylko jedną z postaci, która przygotowywała ten album. Wydawnictwo jest zupełnie wyjątkowe – bardzo sentymentalne, pokazujące niebywały urok miejsca, w którym żyjemy.
W związku z obchodzonym w tym roku 100-leciem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono dodatkową kategorię na najlepszą monografię Ochotniczej Straży Pożarnej na Lubelszczyźnie, wydaną w latach 2017–2021.
Wydawcy wszystkich wyróżnionych publikacji otrzymali „Wawrzyn Pawła Konrada”, pierwszego drukarza lubelskiego.
LilKa / opr. WM
Fot. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie FB / kadr