Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe w Lublinie po raz 20. przyznało nagrody w konkursie O Kryształową Cegłę za najlepsze inwestycje i dobre praktyki budowlane po obu stronach wschodniej granicy Polski. W 2021 roku w konkursie wzięły udział 42 obiekty w 11 kategoriach.
– Na konkurs zgłaszane są inwestycje na najwyższym poziomie – mówi Kazimierz Widysiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego Oddział w Lublinie. – zostały w nich w pełnej krasie wykorzystane nowe techniki i technologie, zmysł projektowania. To coś pięknego. Przykłady widać też w Lublinie. Jednym z nich jest fotowoltaika w oczyszczalni ścieków „Hajdów”. Innym, ośmiopiętrowe budynki spółdzielni „Kolejarz”, które mają dosyć duże dusze (wolna przestrzeń pomiędzy dwoma biegami schodów). I nimi, tak jak krużgankami, wchodzi się na górę. Te dusze zostały wykorzystane do budowy nowych technologicznie dźwigów dla ludzi.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: gala XX Jubileuszowej edycji Konkursu „O Kryształową Cegłę”
Wśród nagrodzonych Kryształową Cegłą są między innymi projekty z naszego województwa: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej – Bialska Onkologia, budynek Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS i kryta pływalnia w Tomaszowie Lubelskim.
Kryształową Cegłą Specjalną w kategorii ekoinwestycje nagrodzono między innymi budynek biurowy przy ulicy Zana oraz elektrownię fotowoltaiczną w oczyszczalni ścieków „Hajdów”.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska