Lubelskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie świętuje 22-lecie działalności. Organizacja działa na rzecz osób dotkniętych chorobą i upowszechnia wiedzę na jej temat. Stowarzyszenie również wspiera opiekunów w codziennym sprawowaniu opieki nad chorymi.
– Szacuje się, że w Polsce około 500 tysięcy osób cierpi na różnego rodzaju demencje, w tym około 300 tysięcy to osoby z chorobą Alzheimera – mówi Edyta Długosz wiceprzewodnicząca Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. – Nie wiemy, co powoduje, że pacjenci w starszym wieku zaczynają odczuwać kłopoty z pamięcią. Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna. Nie wiemy, co odczuwa pacjent, u którego zaczynają się problemy z pamięcią, jakie potem pogłębiają się i powodują, że pacjent staje się coraz bardziej zależny od drugiej osoby. Choroba w dodatku wymaga wczesnej diagnozy, żeby leki mogły powstrzymać jej szybką progresję. Do stowarzyszenia zgłaszają się osoby z drobnymi kłopotami pamięciowymi. Prowadzimy również akcje, podczas której można zbadać swoja pamięć i można sprawdzić, czy te kłopoty z pamięcią, które pacjent doświadcza to już choroba czy jeszcze starość fizjologiczna.
W Urzędzie Miasta przy ulicy Spokojnej trwają uroczystości 22-lecia Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego. W spotkaniu uczestniczą goście z podobnych stowarzyszeń m.in. z Poznania, Rzeszowa, Gdańska czy Wrocławia.
LilKa / opr. AKos
Fot. pixabay.com