Współpracy transgranicznej będzie poświęcone II Forum Regionów Trójmorza połączone Samorządowym Kongresem Gospodarczym w Lublinie. Forum otworzy prezydent Andrzej Duda. Spodziewany jest też udział premiera Mateusza Morawieckiego.
Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza odbędzie się 29 i 30 czerwca w Lublinie. Obrady będą prowadzone w formie on-line.
Wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział podczas wideokonferencji we wtorek, że w obradach wezmą udział liderzy polityczni, samorządowi, gospodarczy z państw Trójmorza. – Będą rozmawiać o gospodarce, o perspektywach rozwoju i wspólnych inicjatywach, które połączą nasze kraje i regiony w tej części Europy – podkreślił.
Forum otworzy prezydent Andrzej Duda. Pierwszego dnia dyskusje dotyczyć będą Inicjatywy Trójmorza, współpracy transgranicznej państw Trójmorza, w tym m.in. polityki transportowej i logistyki ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia trasy Via Carpatia – budowanego szlaku międzynarodowego łączącego Europę Północną i Południową. Będą też panele poświęcone roli regionów w rozwoju gospodarczym państw Trójmorza, czy dyplomacji Trójmorza z udziałem przedstawicieli m.in. z Niemiec, USA i Japonii.
Pierwszego dnia, w obecności prezydenta Dudy, podpisana zostanie Deklaracja Lubelska. Marszałek woj. lubelskiego Jarosław Stawiarski powiedział, że będzie ona dotyczyć utworzenia sieci gospodarczej regionów Trójmorza. – Będzie wstępem do zintensyfikowania współpracy między państwami i regionami – zaznaczył.
– Na początek deklarację podpiszą regiony z czterech państw: Litwy, Słowacji, Węgier i prawdopodobnie z Rumunii. To jest dopiero początek. Wszystkich regionów w 12 krajach Trójmorza jest ponad 290. Mam nadzieję, że do deklaracji przystąpi wiele regionów państw Trójmorza – powiedział Stawiarski.
Marszałek podkreślił, że w integracji państw Trójmorza powinny współuczestniczyć regiony tych państw i ich lokalne władze. – Jako samorządowcy uważamy, że, aby zwiększyć integracyjną formę tej pięknej idei Trójmorza, musimy współpracować na poziomie regionów, samorządów. Stąd zrodziła się idea kongresu gospodarczego regionów państw Trójmorza – dodał Stawiarski.
– Wymiar Trójmorza schodzi do samorządów – podkreślał marszałek województwa lubelskiego. – To w samorządach rodzą się pomysły. To one wpływają na klimat wobec pewnych inicjatyw, bo tu mieszkają żywi ludzie, którzy funkcjonują i to jest wielka sprawa. Mam nadzieję, że ten kongres okaże się pewnym elementem dodatkowym do współpracy krajów Trójmorza.
– Cały kongres potrwa dwa dni i jest on podzielony na panele tematyczne – informuje przewodniczący rady programowej Samorządowego Kongresu Gospodarczego II Forum Regionów Trójmorza prof. Marcin Szewczak. – Z każdego panelu zostaną przedstawione konkluzje i rekomendacje, które później będą zebrane w publikacji, monografii. Będzie ona swoistym raportem, który będziemy chcieli przedstawić i głowom państw w ramach inicjatywy Trójmorza, ale również wszystkim regionom, które funkcjonują w ramach tej inicjatywy i mamy nadzieję, że te pomysły, które się pojawią, zostaną zaakceptowane – dodaje.
Drugi dzień obrad zdominują tematy gospodarcze, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki, znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu współczesnej gospodarki po pandemii.
W tej części kongresu spodziewany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego a także wicepremierów: Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych i Jarosława Gowina – ministra rozwoju, pracy i technologii.
Dyskusje kongresowe dotyczyć będą m.in. współpracy giełd państw Trójmorza, instrumentów finansowych m.in. Funduszu Trójmorza. Oddzielne panele poświęcone będą rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu oraz trasie Via Carpatia w kontekście szansy na promocję turystyczną krajów z obszaru Trójmorza. W obradach udział wezmą specjaliści poszczególnych dziedzin i przedstawiciele różnych firm m.in. z sektora energetycznego i bankowego.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa.
RL / PAP / opr. WM
Fot. www.lubelskie.pl