W Lublinie odbyły się uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego oraz 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego.
– To jedni z twórców Polski niepodległej – mówi Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. – W polityce niemniej od walki istotna jest dyplomacja. A Roman Dmowski i Ignacy Paderewski zapewnili nam wynegocjowanie traktatów, które dały Polsce dwudziestolecie międzywojenne. Ich zasługi podczas podpisania traktatu wersalskiego spowodowały, że mieli nie mniejszy wkład w rozszerzenie granic Rzeczypospolitej, niż ci co szablą wywalczali je na wschodzie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 82. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego oraz 80. rocznicy śmierci Ignacego Paderewskiego. Uroczystości na placu Litewskim
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 złożeniem kwiatów pod tablicą Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Gospodarczej w Lublinie. Kwadrans przed 15.00 posadzono „Dąb Powstań Śląskich” przy Collegium Iuridicum KUL przy ulicy Spokojnej. Następnie przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza na placu Litewskim odbył się apel pamięci z udziałem pocztów sztandarowych. Uczestnicy zapalili znicze i złożyli kwiaty na płycie pomnika.
O 16.00 w Trybunale Koronnym uczestnicy wznieśli toast za Niepodległą Ojczyznę, Ojców Niepodległości i Powstańców Śląskich, a godzinę później rozpoczęła się tam konferencja połączona z koncertem. Uroczystości zakończyła msza święta w intencji Ojczyzny oraz za dusze ojców niepodległej Polski m.in. Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i Ignacego Daszyńskiego oraz Wojciecha Korfantego w archikatedrze lubelskiej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Toast za Niepodległą Ojczyznę
Uroczystości planowane były na styczeń, ale przełożono je ze względu na pandemię.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski