W Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury trwa 46. Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Na scenie oglądać można spektakle obrzędowe, zwyczaje polskiej wsi oraz ginące zawody.
– Warto przyjechać do Tarnogrodu, by popatrzeć na skarby, które dotyczą sfery duchowej, ale i materialnej – mówi profesor Katarzyna Smyk z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i pełnomocnik ds. programowych dyrektora Narodowego Instytutu Kultury Dziedzictwa Wsi. – Są spektakle, w których mamy dużo pięknych rekwizytów, na przykład niesamowicie piękne malutkie kolebki – zabawki dla dzieci. Do tego dochodzą sprzęty, za pomocą wykonuje się takie czynności jak przędzenie, czy też niesamowicie piękne szydełka oraz wiatraczki. Zespoły okazują też bogactwo swoich szaf. Zobaczymy tu starodawne stroje codzienne.
Na Międzywojewódzki Sejmik Teatrów Wsi Polskiej prezentują się zespoły z południowo-wschodniej Polski. W sobotę pierwsze spektakle rozpoczęły się o godzinie 9.00. Sejmik zakończy się późnym popołudniem. Wstęp na spektakle wolny.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF / materiał organizatora