Nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy łagodzą wcześniej wprowadzone obostrzenia. Podnoszą limity osób m.in. w kościołach, hotelach, kinach, siłowniach, klubach fitness a także w transporcie i gastronomii.
W zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności Kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może znajdować się nie więcej uczestników niż stanowi to 50 procent „obłożenia” budynku. Od 26 czerwca do 31 sierpnia – 75 proc. obłożenia. Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny i zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy osoby dokonujące pochówku.
CZYTAJ: Minister zdrowia: Sytuacja zdecydowanie się poprawia. Rząd znosi kolejne obostrzenia
Podtrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny. Uczestników uroczystości religijnych zarówno w pomieszczeniu, jak i na powietrzu nadal obowiązuje zachowanie „odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie”.
– Natomiast od 20 czerwca zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej oraz w święta nakazane – postanowili biskupi zebrani na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej.
CZYTAJ: Zostaną zniesione dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej
Już od najbliższego weekendu w kinach i teatrach zostaną otwarte strefy gastronomiczne, a od 26 czerwca limit zajętych miejsc zostanie podniesiony do 75 proc. z 50 proc. obecnie.
Uruchomione zostaną też, pod warunkiem zachowania limitów, m.in dyskoteki, wesołe miasteczka, parki rozrywki czy pokoje zagadek.
Od 26 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. jest dopuszczalne prowadzenie działalności m.in. przez siłownie, kluby i centra fitness pod warunkiem, że liczba uczestników nie przekroczy 1 osoby na 10 metrów kwadratowych. Również w tym terminie będą mogły działać dyskoteki i kluby nocne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 150 osób.
Z kolei kasyna oraz salony gier hazardowych na automatach będą mogły działać od 26 czerwca, jeżeli na jedną osobę nie przypadnie mniej niż 10 metrów kwadratowych powierzchni. Zaznaczono też, że obsługa oraz klienci muszą mieć zasłonięte nos i usta.
Rozporządzenie zwiększa również pulę udostępnionych gościom pokoi w obiektach hotelowych i pensjonatach: od 26 czerwca przedsiębiorca będzie mógł wynająć 75 proc. pokoi, podczas gdy obecnie jest to 50 proc. Do tego limitu nie będą wliczane dzieci do 12 roku życia, a także osoby w pełni zaszczepione.
Jeżeli chodzi o działalność gastronomiczną, to rozporządzenie przewiduje, że od 26 czerwca jest ona dopuszczalna, pod warunkiem, że „klienci będą zajmowali nie więcej niż 75 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m licząc od powierzchni stolika”.
Również od 26 czerwca 2021 r. dopuszcza się prowadzenie działalności przez podmioty organizujące m.in targi, imprezy promocyjne, wystawy, kongresy czy konferencje. Organizatorzy muszą jednak przestrzegać limitu, zakładającego, że na 1 osobę przypada nie mniej niż 10 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia.
Od 26 czerwca będzie dozwolone organizowanie lub udział w zgromadzeniach, także tych spontanicznych, z zastrzeżeniem, że maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150. Do 31 sierpnia uczestnicy zgromadzeń są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, chyba że zgromadzenie odbywa się na otwartym powietrzu.
Do obowiązujących limitów nie będą wliczane osoby w pełni zaszczepione.
W ramach łagodzenia obostrzeń rząd informował też, że od 26 czerwca „przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu”. – Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia – przekazano.
W piątkowym rozporządzeniu doprecyzowano m.in., że obostrzeń nie stosuje się przy przekraczaniu granicy „przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia” oraz „przez dzieci do ukończenia 12. roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy przedstawili negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego w odniesieniu do tych dorosłych przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu, lub pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19”.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. pixabay.com