– Duży wpływ na zwiększające się perspektywy regionu ma droga S19, odcinek trasy Via Carpatia. Trzeba wokół tej drogi tworzyć nowe strefy ekonomiczne, strefy rozwoju. I to jest nasza polityka – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na Lubelszczyźnie .
Morawiecki, goszcząc w firmie Stellarium w miejscowości Niedźwiada-Kolonia w powiecie lubartowskim, powiedział, że „inwestycje takie jak ta, rozwijane tu w procesie wsparcia samorządu, powiatów, gmin, mają służyć temu, aby przyciągnąć nowe miejsca pracy”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w miejscowości Niedźwiada-Kolonia
Dodał, że takie inwestycje przyciągają nowych specjalistów i skutkują rozwojem technologicznym. – Droga S19 Via Carpatia tworzy nowe perspektywy. Wokół tej drogi trzeba tworzyć nowe strefy ekonomiczne i strefy rozwoju technologicznego – zaznaczył premier.
Prezes firmy Stellarium Henryk Ciosmak podkreślił wyjątkowość wydobywanych w Niedźwiadzie surowców: – Te dwa niesamowite minerały czekały około 50 mln lat na przemysłowe wydobycie ku służbie człowiekowi. Bursztyn jest niesamowity, bo inaczej przechowuje się w ziemi niż nad morzem. Glaukonit to również niesamowity, nietypowy minerał.
W opinii Morawieckiego kapitału jest w Polsce coraz więcej:
– Polski Ład przyciąga kapitał z zewnątrz. Polski Ład, przez uszczelniony system podatkowy, angażuje wielkie środki budżetowe na innowacje – mówił. Zdaniem premiera istotna jest jednak również organizacja całego procesu, czyli wiedza i kapitał w taki sposób skonstruowane, aby tworzyć nowe innowacje.
– To jedno z głównych przykazań Polskiego Ładu – powiedział Mateusz Morawiecki.
Zdaniem premiera Polski Ład ma być kontynuacją Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która zakładała m.in. ponowne uprzemysłowienie Polski.
Dlatego Polski Ład wspiera inwestycje przemysłowe – zaznaczył. – Polski przemysł plus polskie uczelnie równa się innowacyjność polskiej gospodarki i wyższe wynagrodzenia Polaków, to jest kierunek naszego rozwoju – mówił Morawiecki.
Jak dodał, Polski Ład przyciąga kapitał i angażuje wielkie środki na innowacje oraz wspiera skok techniczny poprzez robotyzację czy cyfryzację.
Morawiecki powiedział, że na wizytowanych przez niego terenach możliwe jest wydobycie „co najmniej kilkunastu ton bursztynu rocznie”.
Firma, którą odwiedził premier, zajmuje się górnictwem i geologią, a także przeróbką surowców naturalnych m.in. przez udostępnianie i eksploatację złóż piasku, glaukonitu i bursztynu.
RL / PAP / JP / opr. ToMa
Fot. Jerzy Piekarczyk