Minister zdrowia Adam Niedzielski (na zdj.) powiedział, że średnia tygodniowa liczba zakażeń na 100 tysięcy zakażeń spadła poniżej jednego procenta. Podkreślił, że to próg obserwowany przed ubiegłorocznymi wakacjami.
Na konferencji prasowej zaprezentowany został harmonogram luzowania restrykcji, który będzie obowiązywał od 13 do 26 czerwca i następnie do końca wakacji.
– Sytuacja się poprawia. Przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów. W apogeum III fali było to 280 tys. zleceń – powiedział Adam Niedzielski.
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na to, że średnia dziennie wykonywanych testów „utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie” i wynosi ok. 50 tys. Niedzielski zaznaczył, że „średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie”. – Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 procenta – dodał.
CZYTAJ: Adam Niedzielski: Tylko osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów
Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich zakładów podstawowej opieki zdrowotnej w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. – To pokazuje, że sytuacja się poprawia.
– Obserwujemy też bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów osób chorych na COVID-19 – poinformował Adam Niedzielski. Jak dodał w tej chwili średnia tygodniowa wynosi 53 zgony dziennie i to w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to spadek o 40 procent.
Adam Niedzielski dodał, że dotychczasowe luzowanie obostrzeń nie przyniosło pogorszenia sytuacji epidemicznej w Polsce.
Od najbliższego weekendu otwarte zostaną strefy gastronomiczne w kinach i teatrach oraz na koncertach. Ponadto od niedzieli 13 czerwca w kościołach będzie mogło być zajętych 50 procent miejsc, nie licząc osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Kolejne zmiany w restrykcjach wejdą w życie 26 czerwca. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień.
Od tego dnia szczepienie będzie uznawane za pełne 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. Do wszystkich limitów, które zostają ustalone, nie będą liczyły się osoby w pełni zaszczepione.
Od 26 czerwca w hotelach i obiektach wypoczynkowych obłożenie będzie mogło wynosić 75 procent, nie licząc dzieci do 12 roku życia i grup zorganizowanych. Wtedy też w kinach i teatrach zacznie obowiązywać limit 75-procentowego obłożenia na sali i widowni.
Także w restauracjach obłożenie stolików będzie wynosić 75 procent.
W świątyniach będzie mogło być zajętych 75 procent miejsc.
Na dyskotekę wejdzie maksymalnie 150 osób.
Bez zmian pozostanie przepis dotyczący imprez rodzinnych czy zgromadzeń: limit będzie wynosił 150 osób.
Na wydarzeniach sportowych i koncertach na obiektach sportowych limit będzie wynosił 50 procent miejsc.
Z kolei limit w wesołych miasteczkach wzrośnie do 75 procent. W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, na targach, konferencjach, wystawach i salach zabaw obowiązywał będzie limit 1 osoby na 10 metrów kwadratowych.
W pojazdach transportu zbiorowego będzie mogło być 100-procentowe obłożenie. Pasażerowie powinni mieć jednak maseczki zakrywające usta i nos.
Dodatkowo w najbliższym czasie na warszawskim Stadionie Narodowym otwarta zostanie strefa kibica.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum