Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.
– Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii – powiedział Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.
Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to „elektroniczny dowód” m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. – Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 – dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. – Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej – powiedział.
Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.
– Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami – powiedział Niedzielski.
Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. – On ma dwie wersje – wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR – powiedział minister.
Do 25 czerwca opracujemy możliwość prezentowania unijnego certyfikatu COVID-19 (UCC) w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym – zapowiedział Niedzielski.
Dodał, że w tym samym terminie pojawi się możliwość pokazania tego certyfikatu w aplikacji M-obywatel. – Na razie jest tradycyjne konto, dające możliwość wyświetlania na urządzeniu mobilnym QR kodu, (…) albo tradycyjny wydruk – wyjaśnił.
RL / PAP / opr. WM