Od 6 czerwca zwiększony zostanie limit na weselach do 150 osób – poinformował dziś (2.06) minister zdrowia Adam Niedzielski. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Do tej pory limit ten wynosił 50 osób.
W ramach luzowania obostrzeń epidemicznych otwarte zostaną również sale zabaw dla dzieci. Będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15 m2. Przywrócona zostaje też możliwość organizowania tradycyjnych targów, konferencji i wystaw z limitem 1 osoby na 15 m2.
Z informacji zamieszczonej na Twitterze resortu zdrowia wynika, że więcej osób będzie mogło też od 6 czerwca podróżować w transporcie zbiorowym – obłożenie będzie mogło wynieść 75 proc. Konieczne będzie nadal zasłanianie tam ust i nosa przy pomocy maseczki.
Szef resortu zdrowia podkreślił, że sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się:
– Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – poinformował Niedzielski.
?? Wprowadzamy dalsze luzowanie obostrzeń. Zmiany wchodzą od 6 czerwca. ?????? pic.twitter.com/9gGXRoKLi5
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) June 2, 2021
Nowe przepisy mają obowiązywać od 6 do 25 czerwca. W zależności od sytuacji epidemicznej mogą nastąpić zmiany w regulacjach.
Jak przekazał Niedzielski, informacje o modelu reżimu sanitarnego na wakacje – od 25 czerwca do 31 sierpnia – zostaną podane w przyszłym tygodniu.
Minister poinformował również, że do każdego z obowiązujących w różnych miejscach limitów osób nie będą wliczane osoby zaszczepione. Niedzielski został potem zapytany o to, kto podczas zgromadzeń i imprez będzie weryfikował, ile z uczestniczących w nich osób jest zaszczepionych, a ile nie.
– Generalnie organizator jest odpowiedzialny za weryfikowanie tego. Z drugiej strony osoba, która przychodzi i twierdzi, że ma taki przywilej, by nie być liczonym do limitów obowiązujących, musi to udowodnić i wykazać – odparł minister.
Podkreślił, że na tę chwilę jedyną możliwością wykazania tego, że jest się zaszczepionym, jest przedstawienie organizatorowi imprezy odpowiedniego wydruku. – Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która jest swojego rodzaju czytnikiem. Z jednej strony będzie on pozwalał weryfikować ten papierowy dokument – bo na tym dokumencie mamy też kod QR możliwy do odczytu – ale będzie pozwalał nam również na bezpośrednie odczytanie z Internetowego Konta Pacjenta czy innej elektroniczne formy udostępnienia – powiedział.
Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Certyfikaty mogą poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.
IAR / PAP / opr. GRa / ToMa
Fot. archiwum