Nowe miejsca noclegowe i gabinety zabiegowe. Sanatorium w Krasnobrodzie czekają duże zmiany

20210610 1205281 2021 06 10 210243

Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, mieszczące się w dawnym majątku Fudakowskich, czeka rozbudowa. Na początek powstanie nowy zakład przyrodoleczniczy i pokoje hotelowe dla kuracjuszy. 

O inwestycji opowiada starosta zamojski Stanisław Grześko: – Na terenie naszego powiatu, w Krasnobrodzie, mamy przepiękne miejsce turystyczno-lecznicze. Baza sanatorium wcześniej przeznaczona była dla dzieci, a póżniej dla osób dorosłych. Baza ta została po prostu zapomniana, przynajmniej ja to tak określam. Chcieliśmy podnieść rangę tego sanatorium, ale przede wszystkim umożliwić korzystanie z walorów leczniczych tego miejsca, stworzyć tam faktyczne sanatorium, które byłoby na miarę XXI, a nawet XXII wieku.

– Do sanatorium przyjechałam po raz pierwszy. Jestem z Lublina – mówi jedna z kuracjuszek. – Chyba jestem najmłodszą uczestniczką. Bardzo podoba mi się tutejszy klimat i atmosfera. Nowe inwestycje są bardzo potrzebne. Personel bardzo dba o kuracjuszy, ale wkład finansowy na pewno by się przydał. Korzystam tu z wielu zabiegów, między innymi z borowiny, która ma wysokie właściwości lecznicze. Z tego, co się zorientowałam, wszyscy kuracjusze, łącznie ze mną, są bardzo zadowoleni z opieki i zabiegów borowinowych.

– Jest potrzeba rozbudowy tego sanatorium. Sytuacja tego wymaga. Jeżeli chcemy ćwiczyć, to musi być baza – dodaje kolejny kuracjusz.

– W tym roku rozpoczynamy rozbudowę jednego obiektu, który pozwoli na zwiększenie bazy noclegowej do 62 osób więcej. Powiększamy też bazę rehabilitacyjną. Ten nowy obiekt zapewni lepsze warunki rehabilitacji oraz komfort pobytu w sanatorium – podkreśla Stanisław Grześko.

– W roku 2002 władze samorządowe postanowiły opracować operat uzdrowiskowy i na tej podstawie został przyznany status uzdrowiska dla Krasnobrodu – opowiada zastępca burmistrza Krasnobrodu Janusz Oś. – Po prawie 20 latach zaczynamy wspólnie z powiatem prowadzić prace związane z rozwojem tego uzdrowiska. Przygotowaliśmy odpowiednie zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego dotyczące strefy A uzdrowiska. Pojawią się dodatkowi kuracjusze. Dla miasta oznacza to przede wszystkim dodatkowe miejsca pracy, dochody oraz prestiż na polskiej arenie.

– Bardzo cieszę się, że Sanatorium Krasnobród będzie mogło rozwijać się, mieć nowe miejsca hotelowe i gabinety zabiegowe – mówi Barbara Kowal, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. – Do tej pory dużo udało nam się zrobić tzw. sumptem gospodarczym, czyli własnymi zasobami poprawiamy ciągle i unowocześniamy nasze sanatorium. 

– Chcemy wykorzystać ten moment, żeby nie stać się zarządem powiatu, który zaniedbał sprawę rozwoju tego terenu – zaznacza Stanisław Grześko. – Zależy nam, żeby to sanatorium nie straszyło tak jak dotychczas. Przykro było spojrzeć na walące się płoty i zarośnięty park. Chcemy, żeby ten teren był wizytówką powiatu zamojskiego, jak i całego Roztocza.

Rozbudowa placówki wraz z zabytkowym parkiem zdrojowym wyniesie ponad 80 milionów złotych. W planach jest dobudowanie m.in. gabinetów na prowadzenie apiterapii (czyli leczenia produktami pszczelimi), tężni czy komory krioterapii.

Sanatorium jest jedynym tego typu ośrodkiem w Polsce prowadzonym przez powiat.

AP / opr. WM

Fot. AP 

Exit mobile version