Trwają ostatnie przygotowania do 28. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Zaplanowano trzy biegi: bieg na dystansie 2300 metrów przez centrum Lublina, biegi dla dzieci na stadionie lekkoatletycznym oraz główny punkt programu, czyli 8. PKO Półmaraton Solidarności.
– Ten ostatni dystans na trasie Świdnik-Lublin od 2013 roku cieszy się dużym powodzeniem wśród biegaczy – mówi Marek Wątorski z Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. – Jest to dystans główny 28. Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec” 1980″. Jak sama nazwa wskazuje – poprzez bieganie upamiętniamy wydarzenia Lubelskiego Lipca, które miały miejsce w województwie lubelskim. W szczególności dotyczy to wybuchu protestu 8 lipca w 1980 roku w WSK PZL Świdnik. To on zapoczątkował tę falę protestów, która później, w sierpniu 1980 roku popłynęła na Wybrzeże i Śląsk – opowiada
W Biegu Solidarności brało udział wielu lublinian, ale to też impreza dla sportowców profesjonalnych. Czy w tym roku zobaczymy ich na trasie choćby półmaratonu?
– Półmaraton Solidarności, jak i Bieg Solidarności jest to impreza skierowana do wszystkich biegaczy, czyli i tych występujących w przestrzeni amatorskiej, półamatorskiej, ale też wyczynowej – odpowiada Marek Wątorski. – Warto też na trasie półmaratonu zatrzymać się, pokibicować, bo będziemy mieli w tym roku elitę polskich biegów. Będą to biegacze, których czasy życiowe oscylują w granicach rekordów świata w półmaratonie. Rywalizacja zarówno w kategorii mężczyzn, jak i kobiet będzie na pewno bardzo zażarta. Wydaje się, że być może będzie zagrożony rekord trasy półmaratonu . Dzisiaj on wynosi 01:00:04,01, a najlepszy Polak, startujący u nas w tym roku, pan Dobrowolski, ma czas 01:00:04,17, więc niespełna szesnaście setnych sekundy gorszy od rekordu trasy. Bardzo bym sobie życzył, żeby ten rekord został pobity – dodaje.
CZYTAJ: Elita polskich biegaczy wystartuje ze Świdnika. Jutro 28. Bieg Solidarności
Hasło tegorocznej imprezy to „Łączymy pokolenia. Warto być Polakiem”. Skąd się wzięło?
– To efekt naszego współdziałania z samorządem województwa lubelskiego, który to w tej bieżącej edycji zaproponował nam współpracę w ramach programu „Warto być Polakiem”. Pojawi się ono na koszulkach zawodników zarówno półmaratońskich, jak i wszystkich biegów ulicznych, dziecięcych. Bo trzeba podkreślić, że Bieg Solidarności to są trzy odrębne imprezy biegowe. To jest bieg półmaratoński, bieg z ulicy Królewskiej na 2300 metrów i biegi dziecięce na stadionie. To wszystko pięknie spinamy tym hasłem „Warto być Polakiem #łączymypokolenia”. Ta symbolika połączenia pokoleń będzie miała miejsce o godzinie 9.00 w sobotę (05.06). Otóż o godzinie 9.00 wystartuje 8. PKO Półmaraton Solidarności i o tej samej godzinie 9.00 na stadionie lekkoatletycznym ruszy sztafeta pokoleń małych krasnali w wieku 3 lat – dodaje.
To już 28 lat w Biegu Solidarności. Czy są osoby, które co roku wracają albo teraz startują ich dzieci?
– Szczególnie właśnie wśród półmaratończyków dowiadujemy się, że zaczynali swoje pierwsze kroki właśnie podczas Biegu Solidarności, czy to na stadionie, czy na tym dystansie z ulicy Królewskiej. Ta sztafeta pokoleń trwa od 1993 roku. Jednak została ona zapoczątkowana w 1981 roku, bo jesienią właśnie tamtego roku po raz pierwszy zorganizowano miting Solidarności. Myślę, że chyba pierwszy w Polsce w tym czasie. Później niestety stan wojenny zatrzymał tę całą sztafetę pokoleniową. Ale od 1993 roku jesteśmy już na ulicach miasta nieprzerwanie – opowiada Marek Wątorski.
Gdzie będzie można sobotę zobaczyć biegaczy i których ulic, jako kierowcy, powinniśmy unikać?
– Trasy biegu są wytyczone z całkowitym zamknięciem ruchu. Z góry przepraszam wszystkich mieszkańców Lublina, Świdnika i naszych gości. Będziecie mieli utrudnienia. Omijajcie w szczególności Świdnik, jego centrum, wlot do Lublina od Jana Pawła II, Lotników Polskich, Niepodległości, ulicę Wyszyńskiego, trasy serwisowe Piaseckiej, zarówno w kierunku Świdnika, jak i Lublina. Także ul. Franczaka, rondo Dekutowskiego i całą Drogę Męczenników Majdanka, włącznie z ulicą Fabryczną i Alejami Zygmuntowskimi. Te ulice będą całkowicie zamknięte – informuje Marek Wątorski.
Utrudnień będzie sporo, ale i emocje sportowe niemałe.
Z ulicy Królewskiej biegacze wystartują o godzinie 8.00 i skierują się na stadion lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego. Przed startem złożą kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki.
W Świdniku ceremonia otwarcia rozpocznie się o 8.30, a biegacze wystartują o 9.00. W tym samym czasie Bieg Solidarności rozpoczną najmłodsi na stadionie lekkoatletycznym.
MaK / opr. WT
Fot. archiwum