Pierwsza w Unii Europejskiej. Lubelską kopalnię bursztynu odwiedził premier [ZDJĘCIA]

dsc 8264 2021 06 21 181747

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w poniedziałek 21 czerwca z roboczą wizytą na Lubelszczyźnie. Premier odwiedził między innymi jedyną w Unii Europejskiej i jedną z dwóch w Europie kopalni bursztynu, a jedyną glaukonitu.

– Rocznie można wydobywać tutaj co najmniej kilkanaście ton bursztynu, a niektóre okazy są naprawdę bardzo piękne i wyjątkowe. Ale oprócz tego wydobywa się tu również glaukonit – minerał, który może mieć bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle nawozowym. To wielka pomoc w zwiększeniu plonów w rolnictwie – mówi Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w miejscowości Niedźwiada-Kolonia

Prezes firmy Stellarium, zajmującej się wydobyciem bursztynu i glaukonitu, Henryk Ciosmak podkreśla wyjątkowość wydobywanych w Niedźwiadzie surowców: – Te dwa niesamowite minerały czekały około 50 mln lat na przemysłowe wydobycie ku służbie człowiekowi. Bursztyn tutaj jest niesamowity, bo inaczej przechowuje się w ziemi niż nad morzem, nie w piasku, ale w zielonej glince. Ma swój urok. Przez rok eksploatacji polscy jubilerzy go polubili, więc wydobycie sprzedajemy na pniu. 

– Glaukonit to również niesamowity, nietypowy minerał. Może zawierać do 60 pierwiastków i nawet do 30 minerałów. Poza tym rozkłada się w ziemi bardzo powoli, więc korzenie roślin nie są narażone na porażenie jak przy nawozach sztucznych. Glaukonit jest całkowicie bezpieczny w użyciu – dodaje Henryk Ciosmak.

– Już od kilku lat informujemy wszystkich, że bursztyn tu jest. Do tej pory jednak nie wszyscy w to wierzyli. Teraz wiemy jedno: mamy pierwszą w Unii Europejskiej i drugą w całej Europie kopalnię bursztynu – stwierdza Marek Kubik, wójt gminy Niedźwiada .

W sąsiedztwie jest 150 hektarów, które są własnością samorządu wojewódzkiego i dodatkowych kilkadziesiąt hektarów do zagospodarowania. Mamy nadzieję, że oprócz górnictwa rozwinie się tu również przemysł przetwórczy. Chcemy stworzyć tu strefę ekonomiczną, którą zostanie umiejscowiona pomiędzy drogą nr 815 a przyszłą Via Carpatią, czyli ekspresową trasą S19. Liczymy, że zaczniemy mówić o Niedźwiadzie, jako o strefie produkcyjno-usługowo-wydobywczej – dodaje Marek Kubik. 

– Inwestycje takie jak ta tutaj, wspierane ze wszech miar przez samorządy, mają służyć temu, aby przyciągnąć nowe miejsca pracy. Droga S19, Via Carpatia tworzy nowe perspektywy. Trzeba wokół tej drogi tworzyć nowe strefy ekonomiczne, strefy rozwoju. I to jest nasza polityka – dodaje premier.

– Jesteśmy młodą kopalnią, ale prężnie się rozwijamy. Warunki eksploatacji bursztynu mamy już opanowane; wszystko „kręci się” mocno. W 2020 roku do opłat eksploatacyjnych zgłosiliśmy 12 ton bursztynu. Przed nami etap glaukonitu. Widać, że to fajny minerał, bardzo użyteczny i przyszłościowy stwierdza Henryk Ciosmak.   

Na terenie powiatu lubartowskiego premier Mateusz Morawiecki odwiedził jeszcze firmę Polcomm w Chlewiskach pod Lubartowem, producenta narzędzi odo obróbki metalu i drewna.

Był także w Świdniku, w lubelskiej fabryce cukierków „Pszczółka” oraz na budowie S19 w Niedrzwicy Dużej.

JPie / opr. ToMa

Fot. Jerzy Piekarczyk

Exit mobile version