W powiecie biłgorajskim ruszyła bezpłatna usługa indywidualnego transportu „door-to-door” dla osób wykluczonych społecznie. Nie będzie już problemem dojazd do lekarza, szpitala, urzędu czy kina.
– Zadanie realizujemy przy współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – mówi starosta biłgorajski, Andrzej Szarlip. – Pozyskaliśmy prawie milion złotych na funkcjonowanie tego projektu. Jest to pilotażowy projekt realizowany na naszym terenie. Jesteśmy na Zamojszczyźnie, w tej części województwa lubelskiego, pierwsi w realizacji tego typu usługi. Usługa „door-to-door” polega na dowożeniu osób wykluczonych mobilnie do miejsc użyteczności publicznej. Chodzi o to, żeby zlikwidować bariery dotyczące przemieszczania się osób niepełnosprawnych, ale również tych, które nie są w stanie skorzystać z transportu publicznego, bo nie dociera on do ich miejscowości.
– Warunkiem skorzystania z usługi jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który można złożyć bezpośrednio w biurze projektu, wysłać mailowo bądź podać dane telefonicznie – tłumaczy Łukasz Pracoń, kierownik Biura Organizacji i Administracji. – Następnie, oprócz formularza, trzeba wypełnić oświadczenie, żeby skorzystać z usługi indywidualnego transportu „door-to-door”. Pomocą służą dyspozytorzy oraz opiekunowie. Będziemy mieć swoją bazę, ale niestety za każdym razem trzeba będzie podawać swoje dane do formularza zgłoszeniowego.
– Wszyscy zauważamy, jak wokół nas zmienia się świat i jak szerokie są działania skierowane do osób niepełnosprawnych, jak wygląda polityka społeczna skierowana do rodzin, seniorów i osób, które były wykluczone z działalności społecznej i zawodowej – mówi posłanka Beata Strzałka. – Ta usługa przeciwdziała wykluczeniu, zapewnia mobilność osobom niepełnosprawnym. Wiem, że mieszkańcy naszego powiatu w wielu kwestiach w obszarach związanych z funkcjonowaniem społecznym napotykają bariery. Dzięki tej usłudze będą mogli przedostać się do lekarza, urzędu, ale też skorzystać z możliwości zaszczepienia się.
– Każda pomoc niepełnosprawnym jest bardzo oczekiwana – podkreśla Józef Jeleń, członek stowarzyszenia Siron. – Wiadomo, że nie każdy ma samochód i nie każdy może dotrzeć do urzędu, lekarza czy na rehabilitację. Taki program jest bardzo oczekiwany przez środowisko niepełnosprawnych.
– Do dyspozycji mieszkańców powiatu biłgorajskiego są dwa nowoczesne busy, które będą transportować osoby z terenu powiatu biłgorajskiego w celu załatwienia ważnych spraw – mówi Andrzej Szarlip. – Jest uruchomiona dyspozytornia, gdzie każdy, kto potrzebuje takiego transportu, będzie mógł zadzwonić i zamówić taką usługę. Nasz kierowca dojedzie pod wskazany adres.
– Mieliśmy bardzo duże problemy z przedostaniem się do lekarza, na imprezy integracyjne czy ogólnie zimą – opowiada Henryk Rasia. – To było bardzo trudne, bo nie każdy ma samochód. Trzeba było prosić i kogoś wzywać. Bardzo się cieszymy, samochody będą dla nas bardzo dużą pomocą.
– Program rozpisany na 22 miesiące będzie później kontynuowany przez kolejne 19 miesięcy – mówi Andrzej Łagożny, nieetatowy członek zarządu. – Jest skierowany nie tylko do osób niepełnosprawnych, ale do wszystkich, którzy potrzebują pomocy. W związku z tym zachęcam do korzystania nie tylko tych, którzy sami mogą się poruszać, ale również tych, którzy mają opiekunów. Po zakończeniu programu sprzęt zostanie u nas. Mam nadzieję, że będziemy kontynuować ten program w miarę potrzeb.
W skali Polski na realizację projektu przeznaczono kwotę blisko 54 mln zł.
Obok powiatu biłgorajskiego usługa „door-to-door” realizowana będzie w powiecie łęczyńskim oraz w gminie Ułęż i terenach gmin Mełgiew, Ulan-Majorat oraz Ryki.
TsF / opr. WM
Fot. TsF