Odchudzenie biurokracji dla rolników; ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym czy uwolnienie rolniczego handlu detalicznego dla mniejszych gospodarstw rolnych – to niektóre rozwiązania dla rolników w Polskim Ładzie – powiedział w sobotę (12.06) premier Mateusz Morawiecki.
Premier w trakcie debaty „Polski Ład, Od Pola Do Stołu” zapewnił, że „rolnictwo polskie jest nie tylko oczkiem w głowie” Polskiego Ładu, „ale w ślad za naszymi słowami idą czyny, idą środki, idą pieniądze”. Jak dodał, „będziemy z całą pewnością wspierać poprzez różne programy”.
Premier wymienił kilka rozwiązań dla rolników zawartych w Polskim Ładzie” – Po raz kolejny zwiększamy poziom środków dopłat do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 zł i to konkretnie mogę podać datę – od 1 stycznia 2022. Za pół roku ta nowa regulacja będzie już ujęta w budżecie państwa polskiego na kolejne lata – zapewnił Morawiecki.
Po drugie – jak mówił – „uwolnimy rolniczy handel detaliczny dla mniejszych gospodarstw rolnych, ale także dla średnich”: – To ważny kierunek ich działań i sprzedaży, zwiększymy szansę na sprzedaż ich produktów detalicznych nie tylko w miejscu wytworzenia, ale także jeszcze dalej. Korzystamy tutaj z rozwiązań austriackich i kilku innych krajów członkowskich – powiedział.
Trzecie rozwiązanie to ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Czwarte – kodeks rolny, „który jasno określi zasady gospodarowania, podstawowe prawa rolników, a także zabezpiecza – zwłaszcza mniejszych i średnich właścicieli rolnych”.
– Po piąte – mniej biurokracji. Jedno e-okienko elektroniczne, internetowe okienko dla tych, którzy z internetu korzystają. Minister rolnictwa dostał ode mnie jednoznaczne zadanie – odchudzić biurokrację dla rolników, maksymalnie zmniejszyć ilość formularzy, uprościć – podkreślił premier. Jak dodał, „każda rubryczka mniej to dziesiątki tysięcy rolników, którzy mają więcej czasu na to, co jest ważne, czyli na pracę, na przemyślenia w swoim gospodarstwie i na odpoczynek”.
Po szóste – jak powiedział premier – to stworzenie centralnego systemu informatycznego zasobu państwowej ziemi. Siódme rozwiązanie to „kolejny krok w cyfryzacji polskiej wsi, czyli system pozwalający na zidentyfikowanie żywności +od pola do stołu+”.
Dziewiąte rozwiązanie – jak zaznaczył szef rządu – ma zagwarantować rolnikom „większą swobodę pracy”, a dziesiąte – ma dotyczyć rozwiązań cywilizacyjnych dla wsi, jak np. program wodno-kanalizacyjny.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Twitter/ PremierRP