Osada pałacowo-parkowa w Puławach została wpisana na listę Pomników Historii. To prestiżowe wyróżnienie, nadawane przez Prezydenta RP zabytkom o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. Polskie Radio Lublin informowało o tym już we wtorek, 8 czerwca.
I choć teren puławskiego parku od wielu lat jest już wpisany do rejestru zabytków, ma to być dodatkowy element podkreślający rangę tego miejsca i przyciągający turystów.
CZYTAJ: Puławy: Pałac Czartoryskich pomnikiem historii
– Jest to zwieńczenie siedmioletnich starań różnych instytucji. Warto podkreślić, że ten teren jest rozczłonkowany pomiędzy trzech różnych właścicieli – przypomina dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wiesław Oleszek. – Osada pałacowa z parkiem należą do naszego Instytutu, natomiast miasto posiada Pałac Marynki i bibliotekę, która też kiedyś była w tym kompleksie. Z kolei parafialny kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny na Górce był kaplicą należącą do osady. Dzięki tytułowi Pomnika Historii przy składaniu projektów dostajemy już na wstępie bardzo dużą liczbę punktów. Na pewno bardzo nam to pomoże w pozyskiwaniu jakich środków na renowację zabytków – dopowiada.
– Puławy to dosyć ważny ośrodek w Polsce. Może teraz już zapomniany, ale wystarczy nawet troszkę poczytać i już wiadomo, co tu się działo; można poznać najważniejsze osoby, które się przewinęły przez Puławy: chociażby Kościuszko, Piłsudski, Czartoryska – mówią mieszkańcy. – Szkoda, że wycieczek jest mało. Kiedyś, pamiętam z dzieciństwa, były tu tłumy turystów. W tej chwili to się rzadko widzi, żeby ktokolwiek przyjeżdżał. Teraz może się coś ruszy – dodają.
– Ten ogromny potencjał historyczny został doceniony – cieszy się Paweł Maj, prezydent Puław. – Budzi to ogromne nadzieje, że zostaną zachowane wartość i walory miasta: historyczne, kulturowe, przyrodnicze. Myślę, że po tej wspaniałej wiadomości będziemy mieli więcej turystów i popłyną za tym też jakieś środki zewnętrzne, o które każde miasto się stara.
– Najważniejszym obiektem osady pałacowo-parkowej jest Pałac Czartoryskich, ale są tu też: Świątynia Sybilli, Dom Gotycki, Domek Aleksandryjski, Pałac Marynki, Altana Chińska. Wielką wartość historyczną ma w zasadzie wszystko, co znajduje się na terenie tych około 30 hektarów i jest objęte właśnie tym projektem, jakimi jest Pomnik Historii – tłumaczy Honorata Mielniczenko, dyrektor Muzeum Czartoryskich w Puławach.
– Mógłbym przekornie powiedzieć, dlaczego tak późno i dlaczego dopiero teraz? – pyta Robert Och, puławski regionalista. – Przecież zespół pałacowo-parkowy w Puławach to miejsce wyjątkowe na mapie zabytków w Polsce. To nie jest tylko najbardziej znany Pałac Czartoryskich czy Pałac Marynki, ale to szereg obiektów, które mieszczą się osadzie pałacowej, a także na terenie miasta – dodaje.
Dlaczego ten teren jest tak wyjątkowy? – Związany jest z wieloma wydarzeniami historycznymi. Świątynia Sybilli to pierwsze muzeum w Polsce, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to jest z kolei dawna kaplica Czartoryskich, rodu związanego z Puławami. Skwer Niepodległości to tutaj mieszczą się pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Wszystkie elementy dają spójny obraz – odpowiada Robert Och.
– Tytuł Pomnika Historii to ogromny prestiż, dlatego że jest to szósty obiekt na Lubelszczyźnie o tym statusie po takich renomowanych jak Kozłówka, Kazimierz Dolny, Lublin czy Zamość. Mamy na tej liście nareszcie Puławy i bardzo się z tego cieszymy. To podnosi bardzo znacząco rangę Puław na mapie historycznych miejsc Polski – dodaje Wiesław Oleszek.
Pomniki historii ustanawiane są od 1994 roku. Dotychczas to wyróżnienie nadano 114. obiektom. Są to między innymi zabytki techniki, parki i ogrody, cmentarze oraz miejsca pamięci ważnych wydarzeń lub postaci historycznych.
ŁuG / opr. WT
Fot. archiwum