Rekonstrukcję obrazu „Portret młodzieńca” Rafaela Santi będzie można oglądać w niedzielę, 20 czerwca w puławskiej osadzie pałacowo-parkowej. Jest to główny element niedzielnych obchodów 220-lecia powstania puławskiej Świątynii Sybilli – pierwszego polskiego muzeum.
– To efekt wytężonej, ponadpółrocznej pracy, przy której bazowałem na dokumentacji fotograficznej. Zdjęcia jednak były czarno-białe, niewyraźne; niektóre liczą sobie prawie 100 lat – mówi autor rekonstrukcji dr Łukasz Nawrocki. – Najpierw musiałem odtworzyć kompozycję, a później dopiero kolor i technologię. Wszystko jest robione w sposób unikalny, a materiały pochodzą z całego świata. Błękit na przykład z Afganistanu. To ultramaryna pozyskiwana z lapis lazuli, pigment w cenie złota.
CZYTAJ: 220 lat temu powstało pierwsze polskie muzeum. Puławska Świątynia Sybilli świętuje
Tylko w niedzielę od 17.00 do 20.00 obraz będzie prezentowany w Domu Gotyckim, a więc w miejscu, gdzie ponad 200 lat temu był eksponowany przez Izabelę Czartoryską. Od poniedziałku będzie można go oglądać w Pałacu Czartoryskich.
Oryginał „Portretu młodzieńca” na początku XIX wieku został zakupiony przez rodzinę Czartoryskich. Następnie znajdował się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Zaginął w 1945 roku, do dziś nie został odnaleziony. Był najcenniejszym dziełem z polskich muzeów, które zaginęło w czasie II wojny światowej.
ŁuG / opr. ToMa
Fot. Łukasz Grabczak