Regionalnie o Trójmorzu. Wielki kongres w Lublinie

207198448 343809013891983 1454211954680436047 n 2021 06 28 201016

Prezydent Andrzej Duda otworzy dziś (29.06) w Lublinie Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Spodziewany jest też udział w wydarzeniu premiera Mateusza Morawieckiego.

– Ideą kongresu jest poszerzenie inicjatywy politycznej, integrującej 12 państw Unii Europejskiej pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, o bezpośrednią współpracę na poziomie regionów; po to, żebyśmy zaczęli mówić na poziomie województw o gospodarce, o wymianie kulturalnej, o rzeczach, które nas interesują  – podkreślał w Radiu Lublin marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Chodzi o to, żeby zobaczyć, co w regionach możemy wspólnie zrobić; wymieniać się doświadczeniami i podglądać swoich przyjaciół. Bowiem pamiętajmy, że nie jesteśmy hegemonem w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy tylko najliczniejszym państwem, ale nasi partnerzy z Trójmorza to są naprawdę zdolne i kreatywne narody, od których można też podejrzeć pewne rzeczy i zaproponować im określoną współpracę w danej dziedzinie gospodarczej – tłumaczy.

CZYTAJ: Jarosław Stawiarski: prawie 3 miliardy euro dla województwa lubelskiego ze środków unijnych

Liczba regionów w 12 krajach, współpracujących w ramach Inicjatywy Trójmorza, przekracza dwieście. Zamieszkuje je blisko 112 milionów osób.

Dziś (29.06) z inicjatywy województwa lubelskiego zostanie podpisana Deklaracja o utworzeniu Sieci Gospodarczej Regionów Trójmorza, zwana Deklaracją Lubelską. Podpisanie dokumentu, mającego postać listu intencyjnego, stanowić będzie formę przystąpienia regionu do sieci.

Pierwszego dnia kongresu dyskusje dotyczyć będą Inicjatywy Trójmorza, współpracy transgranicznej państw Trójmorza, w tym m.in. polityki transportowej i logistyki ze szczególnym uwzględnieniem roli i znaczenia trasy Via Carpatia – budowanego szlaku międzynarodowego łączącego Europę Północną i Południową. Będą też panele poświęcone roli regionów w rozwoju gospodarczym państw Trójmorza.

Drugi dzień obrad zdominują tematy gospodarcze, w tym kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym, rozwojem innowacyjnej gospodarki, znaczeniem transformacji cyfrowej w rozwijaniu współczesnej gospodarki po pandemii. W tej części kongresu spodziewany jest udział premiera Morawieckiego a także wicepremierów: Jacka Sasina – ministra aktywów państwowych i Jarosława Gowina – ministra rozwoju, pracy i technologii.

Dyskusje kongresowe dotyczyć będą m.in. współpracy giełd państw Trójmorza, Funduszu Trójmorza, trasy Via Carpatia w kontekście szansy na promocję turystyczną krajów z obszaru Trójmorza. W obradach udział wezmą specjaliści poszczególnych dziedzin i przedstawiciele różnych firm m.in. z sektora energetycznego i bankowego.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Dudę w 2015 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

JB / PAP / opr. WT

Fot. Congress Lubelskie FB

Exit mobile version