Polski Inkubator Rzemiosła to pomysł Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na wsparcie rzemieślników.
O programie mówiła w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. W tym roku granty z Inkubatora mają być przeznaczone między innymi na szkolenia związane ze sprzedażą internetową, a także promocją rzemieślniczych zawodów przyszłości.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: konferencja prasowa o wsparciu organizacji rzemieślniczych
Obecna sytuacja wielu rzemieślników nie jest łatwa, co przyznaje kierownik biura cechu krawców w Lublinie, Lucjan Stańko: – Trochę przez pandemię i sytuację ekonomiczną, którą mamy, branża odzieżowa jest już na dnie. Szczególnie usługowa, gdyż społeczeństwo ubiera się w wiele odzieży zachodniej. U krawców tylko chcą coś udoskonalić. Kupuje się za 5 złotych, a u krawca ta godzina roboty to 20-25 złotych. Cena musi być uzgadniana wcześniej, ewentualnie robota powinna być płatna z góry, bo inaczej klient nie odbierze tej usługi – dodaje.
– Polski Inkubator Rzemiosła to strategia dla małych i średnich firm – mówi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. – Zakłada dofinansowanie zakładów rzemieślniczych na kolejne 10 lat. Pula finansowa to 100 milionów złotych, ale już zgodnie z obietnicą i moimi rozmowami z rządem, te środki finansowe będą z roku na rok zwiększane. W tym roku chcielibyśmy postawić na transformację cyfrową, szkolenia z zakresu rozwoju sprzedaży towarów i usług za pośrednictwem Internetu. Również promocje dualnego systemu uczenia, czyli szkół zawodowych, branżowych, po to, aby również zmieniać mentalność społeczną i zachęcać do tego, aby dzieci wybierały zawód – tłumaczy
– Przyjmujemy to z zadowoleniem i dużą nadzieją – wypowiada się prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie, Zbigniew Marchwiak. – Była zapowiedź, że te wnioski nie będą trudne. Będą do zrobienia bez zbędnej biurokracji. To jest też pocieszające, że program jest zaplanowany na 10 lat w taką też tendencję wzrostu środków z każdym rokiem. Oczywiście na pewno jest to uzależnione od sytuacji gospodarczej, ale ta zapowiedź jest bardzo ważna – dodaje.
– Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy program na poziomie rządowym, który jest adresowany bezpośrednio do środowiska rzemiosła – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Co do głównych zadań, które towarzyszą temu programowi, tam jest wsparcie infrastrukturalne dla organizacji rzemieślniczych. Z drugiej strony szczególny nacisk kładziony jest na wsparcie i upowszechnienie kształcenia dualnego, które jest stosunkowo mocno rozpowszechnione w tym segmencie polskiego życia gospodarczego, a więc w rzemiośle. Na przykład w województwie lubelskim uczniów kształcących się w tym systemie, w cechach jest około pół tysiąca. Tak więc jest to znaczący wkład w proces kształcenia zawodowego.
– Między rządem i rzemieślnikami nie było komunikacji. Również ustawa z 1989 roku o rzemiośle nie jest aktualna – informuje Olga Semeniuk. – Stąd przygotowania w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii nowej ustawy o rzemiośle, która będzie zakładała w sobie zawody przyszłości. Będą to te związane z zieloną energią, budownictwem, ale również z hubami medycznymi i technologicznymi. Zależy nam, aby rozszerzyć definicję słowa rzemiosło i doprowadzić do sytuacji, w której wielu przedsiębiorców będzie mogło nazywać się rzemieślnikami – tłumaczy.
– Będzie to nowelizacja albo całkiem nowa ustawa o rzemiośle, która przyśpieszy ten proces albo ułatwi przekwalifikowanie się, niezależnie od wieku. Będzie możliwość zdobywania kwalifikacji rzemieślniczych, które będą rozszerzone o nowe zawody. Tutaj z wielką niecierpliwością i ciekawością czekamy na szczegóły tych rozwiązań tej propozycji – mówi Zbigniew Marchwiak.
W ramach otwartego konkursu, który zostanie ogłoszony w drugiej połowie lipca, organizacje rzemieślnicze będą mogły ubiegać się o dotacje do 20 tysięcy złotych. Pieniądze będą mogły być przeznaczone na między innymi specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów rzemiosła, doradztwo prawne oraz gospodarcze dla rzemieślników.
MaK / opr. WT
Fot. Iwona Burdzanowska