Samorządy Trójmorza zacieśniają współpracę. W Lublinie trwa wielki kongres [FILM i ZDJĘCIA]

samorzad 2021 06 29 171525

Przedstawiciele państw Trójmorza rozmawiają o wzajemnej współpracy ekonomicznej i gospodarczej. W Lublinie trwa Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza. Forum to projekt zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 roku. Celem jest wzmocnienie współpracy dwunastu krajów Unii Europejskiej w regionie Morza Adriatyckiego, Bałtyckiego oraz Czarnego.  

Spotkanie w Lublinie otworzył prezydent Polski Andrzej Duda, który mówił między innymi o podpisanej podczas kongresu „Deklaracji lubelskiej” w sprawie utworzenia sieci gospodarczej regionów Trójmorza.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza

– Będzie ona widocznym znakiem na przyszłość, pozostającym po tym spotkaniu i wychodzącym naprzeciw kolejnym wyzwaniom, jakie stoją teraz przed nami – podkreślał Andrzej Duda. – Nie mam wątpliwości, że musimy działać wspólnie na wielu różnych płaszczyznach. Dlatego bardzo dobrze, że dotychczasowa doskonała współpraca polityczna na szczeblu prezydentów oraz także praktyczna na szczeblu koordynatorów rządowych, w ścisłej współpracy z partnerami biznesowymi,  jest uzupełniana o wymiar regionalny

Deklarację podpisali przedstawiciele samorządów Polski, Bułgarii, Litwy, Słowacji, Rumunii oraz Węgier. Podpisane porozumienie ma być platformą do przyszłej współpracy dwunastu państw zrzeszonych w inicjatywie Trójmorza. Andrzej Duda podkreślił, że dla rozwoju inicjatywy Trójmorza potrzebna jest współpraca nie tylko na poziomie najwyższych władz poszczególnych państw, ale też na poziomie władz samorządowych. Zdaniem prezydenta Dudy istotnym elementem dla rozwoju poszczególnych regionów jest trasa Via Carpatia.

– Ma ona kluczowe znaczenie w kontekście rozwoju gospodarczego i społecznego oraz budowania relacji międzynarodowych na poziomie lokalnym – zaznaczył prezydent. – Z mojego punktu widzenia Via Carpatia będzie stanowić swoisty kręgosłup Trójmorza, a ukończenie tego szlaku będzie stymulować rozwój regionów, także tych niepołożonych bezpośrednio wzdłuż trasy. 

– Dzisiejsze spotkanie w Lublinie ma przede wszystkim dwa wymiary – mówił przewodniczący rady programowej wydarzenia profesor Marcin Szewczak. –  Po pierwsze jest to wymiar samorządowy, ponieważ samorządowcy spotykają się i zostaje podpisana deklaracja sieci. Mamy również wymiar gospodarczy, ponieważ intencją sieci jest także nawiązanie współpracy pomiędzy regionami a dużymi przedsiębiorstwami i firmami, jak również sektorem nauki, tak aby te wszystkie komponenty razem ze sobą współpracowały.

Podczas dzisiejszego spotkania w Lublinie była też między innymi mowa o współpracy transgranicznej i samej inicjatywie Trójmorza.

– Ma ona ogromny potencjał, zwłaszcza, że chcemy współpracować na różnych poziomach – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Zaczynamy od wymiany kulturalnej, później przechodzimy na poziom turystyki, a następnie na przedsięwzięcia gospodarcze. Jest to naturalna kolej współpracy w regionach, bo chyba o to chodzi. Pokazywanie piękna regionów i tego, co oferują, to na pewno bardzo ważna rzecz. Choćby poprzez Via Carpatię więzi pomiędzy tymi regionami będą coraz silniejsze. Pamiętajmy, że jedziemy na tym samym wózku. Trójmorze to są kraje Europy Środkowo-Wschodniej i chodzi o to, żebyśmy wspólnie gonili starą Europę.

Co ważne, po raz pierwszy współpraca w ramach inicjatywy Trójmorza przechodzi z formatu międzypaństwowego na międzyregionalny. Ma to między innymi pozwolić na lepsze efekty wzajemnej współpracy na różnych poziomach.

Jutro (30.06) podczas spotkania przedstawiciele państw Trójmorza będą rozmawiać między innymi o bezpieczeństwie energetycznym, transformacji cyfrowej oraz współpracy Giełd Trójmorza.

MaTo / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version