Sasin: Musimy spojrzeć na kryzys po pandemii jako na szansę rozwoju

img 20210630 140647 2021 06 30 143459 2021 06 30 193844

Na kryzys wywołany pandemią koronawirusa należy spojrzeć jako na szansę dalszego rozwoju – uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem niezbędne do powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego są duże inwestycje.

Sasin uczestniczył w środę w Samorządowym Kongresie Gospodarczym II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.

– My na tę pandemię musimy spojrzeć również jako na szansę. To może brzmi dla wielu szokująco albo niezrozumiale, bo jaką szansą może być epidemia? Jak każdy kryzys ma swoje negatywne strony, także z każdego kryzysu można wyciągnąć pozytywne wnioski, można na tych doświadczeniach budować lepszą przyszłość – powiedział Sasin w środę podczas drugiego dnia obrad kongresu.

Wicepremier podkreślił, że Polska to kraj, który stosunkowo najmniej w Europie odczuł skutki kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią. – To pokazało, że nasza gospodarka jest silna, ma zdrowe fundamenty i jest gotowa na takie trudne momenty, które, mam nadzieję, są już za nami – mówił.

Sasin zaznaczył, że spadek PKB w Polsce nie jest tak dotkliwy w jak przypadku innych gospodarek europejskich. Przypomniał, że w Polsce w 2020 r. odnotowano spadek PKB o 2,7 proc. W ocenie wicepremiera to dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że w poprzednich latach Polska była liderem wzrostu gospodarczego w Europie. Jednak – jak zaznaczył – inne silne gospodarki europejskie zanotowały większe spadki PKB, np. Niemcy – o 5 proc., Francja – o 8,2 proc., a jeszcze większe spadki PKB zanotowano w Hiszpanii czy Włoszech.

Zdaniem Sasina Polska po kryzysie wywołanym pandemią ma szanse szybciej „doganiać” najbogatsze kraje tzw. starej Unii Europejskiej. „To daje nam nadzieję na szybkie odbicie. I te nadzieje nie są płonne, bo zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, Polska ma szanse wrócić bardzo szybko na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Już w tym roku, 2021, te przewidywania mówią o 4 proc. wzrostu PKB, a jeśli chodzi o rok przyszły są jeszcze bardziej optymistyczne i mówią o 5,4 proc. wzrostu PKB” – powiedział Sasin.

– Szybki rozwój jest dzisiaj przed nami i to możemy wykorzystać do tego, żeby ten dystans w stosunku do krajów Europy zachodniej szybciej skracać – dodał.

Wicepremier podkreślił, że aby szybko wyjść z kryzysu, trzeba inwestować. – Duże inwestycje są niezbędnym składnikiem powrotu na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego – powiedział.

Wskazał, że duże inwestycje w polskich warunkach to „inwestycje realizowane wprost przez rząd” (infrastrukturalne, drogowe, kolejowe), ale także przez spółki Skarbu Państwa. – Takie wielkie inwestycje nie tylko nie zostały zamrożone, odłożone w tym czasie pandemii, ale były kontynuowane i dzisiaj kontynuacja tych inwestycji jest dobrym zaczynem do tego, żeby szybciej się rozwijać – tłumaczył Sasin. W tym kontekście wymienił m.in. inwestycje w przemyśle chemicznym realizowane przez Orlen, czy Grupę Azoty.

Odnosząc się do Inicjatywy Trójmorza Sasin podkreślił, że obejmuje ona 12 krajów Europy, co stanowi znaczącą część UE – 30 proc. jej potencjału terytorialnego i demograficznego i 20 proc. PKB. „To jest potężny potencjał, który razem może bardzo wiele zdziałać” – ocenił.

Sasin wskazał, że kongres został zorganizowany w Lublinie, czyli w regionie, który jest wciąż jednym z najuboższych w Polsce i w UE. Podkreślił, że dzisiaj województwo lubelskie to „jeden wielki plac budowy”. „Polska wschodnia była takim regionem komunikacyjnie wykluczonym. To się zmienia w ostatnich latach. Nasz rząd od 2015 roku realizuje wielkie inwestycje drogowe na Lubelszczyźnie” – zaznaczył.

Wymienił w tym kontekście m.in. modernizację linii kolejowych, budowę międzynarodowej trasy Via Carpatia, a także budowę dróg ekspresowych S12, S17 i autostrady A2, która połączy Warszawę z Terespolem przy granicy z Białorusią. Przypomniał, że woj. lubelskie otrzymało prawie miliard zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych, a w ciągu ostatnich trzech lat (2019-2021) ponad 820 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Dudę w 2018 r. w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

RL / PAP / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version