Po raz drugi kilkuset wojów, w tym również konnych, zrekonstruuje bitwę nad Bugiem z 1018 roku. To jedno z największych tego typu wydarzeń w kraju. Inscenizacja odbędzie się 4 lipca z udziałem publiczności w scenerii nadbużańskich łąk w Czumowie, w powiecie hrubieszowskim.
– To wydarzenie, w którym widzowie nie tylko oglądają bitwę, ale przekraczając granice obozowisk, przenoszą się w czas średniowiecza i mogą uczestniczyć w życiu ówczesnej wioski i jej mieszkańców – mówi dr Marcin Gapski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie i kierownik zespołu ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. – Po raz drugi odegramy to wielkie starcie militarne pomiędzy polskimi wojskami Bolesława Chrobrego, a ruskimi Jarosława Mądrego. Bitwę wygrała strona polska, a z pól pod Gródkiem Bolesław Chrobry wyruszył na Kijów.
– W widowisku weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów, 30 koni. Będzie na co popatrzeć. Zbudujemy dwa obozowiska, w których pokażemy średniowieczne rzemiosło, kulturę, życie codzienne ówczesnych ludzi – wylicza dr Marcin Gapski.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: konferencja poświęcona inscenizacji Bitwy nad Bugiem
– Pierwszą edycję widowiska zrobiliśmy w 2018 roku. Wtedy myśleliśmy, że robimy to również po raz ostatni, bo chcieliśmy, żeby było to po prostu wyjątkowe wydarzenie w tysięczną rocznicę wyprawę Bolesława Chrobrego na Kijów. Ale rekonstrukcja zakończyła się tak dużym sukcesem, że stwierdziliśmy, iż jest to zbyt ciekawe wydarzenie, aby ograniczyć się do jednej edycji. Postanowiliśmy, że będziemy organizować takie wydarzenie przynajmniej raz na dwa lata – tłumaczy Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
– Powstaną oddzielne obozowiska Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego. Będzie też strefa turniejowa. Wydzieliliśmy specjalną przestrzeń dla rzemieślników średniowiecznych – dodaje Bartłomiej Bartecki.
– W tym roku organizujemy bitwę w takim dość „mitycznym” miejscu. To prawie to samo miejsce, w którym w 1018 roku król Bolesław Chrobry przeprawiał się na Ruś Kijowską. Rekonstrukcja odbędzie się na nadbużańskich łąkach w miejscowości Czumów – informuje Tomasz Zając, wójt gminy Hrubieszów. – Chcemy promować nasze dziedzictwo archeologiczne z okresu średniowiecza na terenie gminy Hrubieszów. Mamy tu grodzisko z XI wieku, stanowiska archeologiczne.
– Jesteśmy powołani do tego, by kultywować tradycję naszych przodków. A wojowie to niewątpliwie przodkowie żołnierzy – mówi młodszy chorąży Andrzej Leśko, rzecznik prasowy dowódcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. – Wspieramy logistycznie to wydarzenie. Naszym zadaniem jest przygotować zaplecze dla rekonstruktorów.
– Podczas widowiska będzie można zobaczyć nie tylko piechotę, ale i elitę ówczesnej armii, czyli drużynę Bolesława Chrobrego, czyli coś w stylu ówczesnych jednostek specjalnych. Na polu walki będą też liczne oddziały łuczników. Będziemy mogli zobaczyć turnieje wojów pieszych czy łuczników. Zmierzą się w nich jedni z najlepszych walczących w kraju, więc walki będą na pewno widowiskowe – opowiada Sławomir Guz prezes Stowarzyszenia Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
– To naprawdę jedna z większych imprez rekonstruktorskich w Polsce. Każdy, kto zdecyduje się odwiedzić, tegoroczne widowisko „Bitwa nad Bugiem”, praktycznie przeniesie się w czasie o tysiąc lat wstecz – stwierdza Bartłomiej Bartecki.
W trakcie wydarzenia zostanie zarejestrowany film z użyciem kamery 360 stopni. Dzięki temu powstanie materiał multimedialny wykorzystany do wystawy.
RyK / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki