W Białej Podlaskiej 13 czerwca obchodzono 350-lecie fundacji tamtejszego kościoła i klasztoru Reformatów pw. sw. Antoniego.
– Kościół ma bogatą historię. Jego fundatorem był Michał Kazimierz Radziwiłł wraz z żoną Katarzyną Radziwiłłową z Sobieskich – mówi gwardian klasztoru brat Bogdan Augustyniak. – W ciągu wieków różne były jego losy. W czasach rozbiorów był cerkwią, najpierw unicką, a później prawosławną. W czasie II wojny światowej był magazynem dla niemieckich wojsk okupacyjnych. Później na jego terenie znajdowała się szkoła. W 1968 roku został przywrócony do funkcjonowania jako kościół. 51 lat temu biskup podlaski Ignacy Świrski powierzył opiekę nad tym miejscem kapucynom.
W uroczystościach udział wzięli potomkowie rodu książęcego Radziwiłłów, który przez kilka wieków był właścicielem Białej Podlaskiej. Wśród nich byli między innymi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł i jego brat Maciej. – Dla mnie powroty tutaj są bardzo ważne. Cieszę się, że mieszkańcy pamiętają o fundatorach tego kościoła – mówi Maciej Radziwiłł.
Uroczystości połączone były też z odpustem ku czci św. Antoniego. Z okazji jubileuszu budowy została odsłonięta w kościele tablica pamiątkowa, a na frontonie świątyni została zamieszczona figura św. Antoniego.
MaT / opr. ToMa
Fot. Małgorzata Tymicka / nadesłane