Zespoły z Ukrainy, Białorusi, a także Nowej Zelandii zagrają w Lublinie. Dziś (24.06) rozpoczyna się 14. edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.
– Od lat staramy się, by na naszym festiwalu pojawiały się naprawdę ciekawe zespoły – mówi dyrektor programowy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Rafał Chwała. – Szukamy zespołów nieoczywistych, z różnych gatunków i nurtów muzycznych, raczej muzyki niemainstreamowej – muzyki, którą ludzie odkrywają na naszym festiwalu. Oczywiście są zespoły, które mają swoich zagorzałych fanów. W tym roku choćby Mouse on Mars. To festiwal muzyki niezależnej, alternatywnej, poszukującej, otwartej, troszkę niemainstreamowej, więc na pewno będą to inne brzmienia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Festiwal Inne Brzmienia 2021 – dzień pierwszy
– Festiwal subkultury Inne Brzmienia ma misję, która jest nam bardzo bliska jako Warsztatom Kultury, w codziennej działalności. Misją tą jest edukacja – zaznacza dyrektorka programowa festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Agnieszka Wojciechowska. – Zależy nam na tym, żeby poszerzać pole wiedzy i informacji posiadanych przez naszych odbiorców. Staramy się zaskakiwać i pokazywać różne możliwości. Zależy nam na tym, żeby po każdorazowym wyjściu z festiwalu nasza publiczność dodała kolejnych artystów do obserwowanych w swoich ulubionych serwisach streamingowych albo zaczęła słuchać tych utworów, które pojawiły się w trakcie festiwalu. Bardzo często tak się dzieje. Dostajemy od ludzi feedback i wiemy, że bardzo często odkrywają coś, co zostaje z nimi na dłużej.
CZYTAJ: Konferencja rozpoczynająca festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
– Nie jest to tylko festiwal muzyczny. Staramy się, żeby wachlarz możliwości dla naszej festiwalowej widowni był bardzo szeroki – podkreśla Rafał Chwała. – Oczywiście muzyka zawsze jest w centrum wydarzeń, ale mamy też bardzo rozbudowany, ciekawy moduł literacki. Mamy własne wydawnictwo Wschodni Ekspres, gdzie wydajemy mnóstwo ciekawych pisarzy i pisarek z krajów Partnerstwa Wschodniego, chociaż nie tyko, bo także z Litwy. W tym roku pierwszy raz pojawiła się publikacja z Węgier. Literatura jest bardzo mocno obecna. Są też spotkania literackie poza Wschodnim Ekspresem. Kino to także zawsze mocny i ciekawy moduł. Odbywa się również mnóstwo wydarzeń dla dzieci, dedykowanych całym rodzinom i najmłodszym. Warto wymienić tu warsztaty muzyczne, warsztaty z zabawy dźwiękiem, ale też obrazem i plastyką, z słuchania muzyki, z wykonywania instrumentów. To też zawsze coś, co nam przyświeca.
– Inne Brzmienia to festiwal, który ma swoją tradycję – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Ten festiwal oczywiście ewoluuje. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że trafia w zapotrzebowanie tych, którzy identyfikują go na liście wielu festiwali i przyjeżdżają słuchać innych brzmień. Jednak ten festiwal to nie tylko muzyka. Traktujemy wszystkie nasze projekty w wymiarze budowania kompleksowej oferty dla mieszkańców i turystów.
– Tak wielkie wydarzenie odbywa się w tym roku pierwszy raz. Cieszę się, że właśnie tu, w Lublinie – mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski. – Narodowe Centrum Kultury z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu może uczestniczyć i wesprzeć to wydarzenie. Mam nadzieję, że twórcy są spragnieni swojej publiczności. Publiczność nieustannie zabiega o to, żeby koncerty z udziałem wybitnych polskich gwiazd pojawiły się w przestrzeni publicznej. Nam pozostaje realizować tę trwałość.
– Zapraszam i zachęcam do tego, żeby wykorzystać ten czas na spotkania i obcowanie ze sobą oraz muzyką. Pandemia COVID-19 pokazała, że nie jest to tak bardzo oczywiste i dane nam na zawsze. Cieszmy się tym, skoro możemy – zachęca Agnieszka Wojciechowska.
Festiwal Wschód Kultury Inne Brzmienia w tym roku także będzie można oglądać online. Większość zaplanowanych wydarzeń będzie transmitowana na facebookowym profilu festiwalu. Szczegółowy program jest dostępny na stronie innebrzmienia.eu.
Na festiwalu obowiązuje ograniczona liczba miejsca. W przypadku wolnych miejsc osoby, którym nie udało się zdobyć bezpłatnych wejściówek wcześniej, będą mogły wejść po godzinie 18.00.
W tle materiału dźwiękowego słyszeliśmy fragment pokazu „Intro” zespołu Trio z Ukrainy.
InYa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska