Twórczość Różewicza motywem przewodnim Festiwalu Stolica Języka Polskiego

dsc 3725 2021 06 17 174914

W Szczebrzeszynie ogłoszono 7. edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Razem z wieloma partnerami, w tym z samorządami Szczebrzeszyna, Zamościa i powiatu zamojskiego wydarzenie zorganizuje, jak poprzednie edycje, Fundacja Kreatywna Przestrzeń. W tym roku motywem przewodnim będzie twórczość poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty – Tadeusza Różewicza.

– Wydarzenie skupia wybitnych twórców literatury, sztuki i teatru, i przyciąga do miasteczka nad Wieprzem tłumy widzów z całej Polski – mówi dyrektor festiwalu Piotr Duda: – Festiwal tworzymy od siedmiu już lat, a wcześniej go przygotowywaliśmy. Wyobrażałem sobie te dziesięć lat temu, że zbudujemy taką wartość, która nie jest fabryką, odlewnią, chociaż odlewnie też są potrzebne, ale akurat na Roztoczu, gdyby zaczęto budować fabryki, to to Roztocze by zginęło.

– Dla mnie jako mieszkanki Szczebrzeszyna to bardzo duże wydarzenie – mówi Ala Kołodziejczyk, członek Zarządu Powiatu: – Znamy się z panem Piotrem od dawna. Rozmawialiśmy chyba dwa, trzy lata wcześniej, zanim zrodziła się idea i powstała ta pierwsza edycja festiwalu. Dla Szczebrzeszyna jest to ogromny zastrzyk energii. Tu się po prostu czuje w czasie trwania festiwalu, że Szczebrzeszyn żyje. Cieszą się miejscowi przedsiębiorcy, że młodzież, którą tak często trudno jest zmobilizować do jakiejś aktywności poza siecią, są wolontariuszami podczas trwania tej edycji festiwalu. To dla nich też jest taka lekcja pięknej polszczyzny, wspaniałych ludzi, których można tu spotkać.

W ostatnim czasie dużo słyszeliśmy o konflikcie wokół siódmej edycji festiwalu. Dotychczasowy organizator, Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń otrzymała dotację z odwołania, natomiast na organizację trzyletniego wydarzenia wsparcie przyznano Fundacji Czułego Barbarzyńcy, organizatorowi pierwszej edycji spotkań literackich w Szczebrzeszynie.

– Nie jest to komfortowa sytuacja, kiedy ktoś krzyczy na kogoś nieprawdziwe informacje, upublicznia je i trzeba się z tym mierzyć – mówi Piotr Duda: – Takie rzeczy się zdarzają w życiu i ja się z tym mierzę już od sześciu lat. Osoby, które znają tę sytuację, po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami, przyznają nam rację.

– Na początku były chwile niepokoju – mówi Henryk Matej, burmistrz Szczebrzeszyna: – po odwołaniu pana Piotra Dudy do ministerstwa sytuacja się ustabilizowała. Miejmy nadzieję, że to był pierwszy i ostatni raz takich niepokoi przy siódmej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Rada Gminy podjęła stanowisko, że do roku 2023 Fundacja Kreatywna Przestrzeń, pan Piotr Duda może używać nazwy Szczebrzeszyn do końca naszej kadencji bez żadnych ograniczeń przy organizacji Festiwalu Stolica Języka Polskiego.

Festiwal potrwa od 1 do 7 sierpnia. Pierwszy dzień, tzw. zamojski, rozpocznie spotkanie z cyklu Zagadkowa Niedziela na Rynku Wodnym w Zamościu, a zakończy recital Ewy Dałkowskiej i widowisko poetyckie „Czytanie Lema”  z udziałem Krystyny Czubówny, Krzysztofa Wakulińskiego i Jacka Jędrasika.

W pozostałe dni festiwalu spotkania będą odbywały się obok szkoły, na łące nad Wieprzem w Szczebrzeszynie. Program festiwalu jest już na stronie organizatora

Fundacja Czułego Barbarzyńcy zapytana o datę festiwalu, na który otrzymała dotację (240 tys. na 3 lata) odpowiedziała w SMS-ie: „Zgodnie z prawem czekamy na rozstrzygnięcie sporu. Dokumenty wróciły do Departamentu Mecenatu Państwa, w związku z wątpliwościami formalnymi”. 

AP/ opr. DySzcz

fot. MDK Szczebrzeszyn

Exit mobile version