Izba Pisanki Lubelskiej powstała w Muzeum Wsi Lubelskiej. Prezentowane będą tutaj współczesne pisanki wykonane zgodnie z lubelską tradycją.
– Bardzo zależy nam na pisankach wykonywanych metodami tradycyjnymi – mówi dyrektor lubelskiego skansenu Bogna Bender-Motyka. – Tradycja ma to do siebie, że jeżeli nie jest kontynuowana, to po prostu ginie. Stąd też pojawiają się „wariacje” dotyczące pisanek i palm przy użyciu zupełnie nowych technik oraz pomysłów. Przecież kiedyś te przedmioty były wykonywane z tego, co było pod ręką. W tej chwili są większe możliwości – dodaje.
CZYTAJ: Otwarcie Izby Pisanki Lubelskiej w Muzeum Wsi Lubelskiej
Inicjatorką powstania Izby Pisanki Lubelskiej i budowania jej kolekcji jest poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek.
– Będę namawiała wszystkich do odwiedzenia tej izby. Robienie pisanek jest czasochłonne – przyznaje europoseł BeataMazurek. – Myślę, że pisanie – nawet woskiem – choineczek, dzwoneczków czy grabi jest rzeczą do osiągnięcia właściwie dla każdego. Natomiast namalowanie woskiem na pisance na przykład śmigusa-dyngusa czy Jezusa pod krzyżem, to już jest dzieło wymagające dużych umiejętności. Myślę, że te umiejętności mieszkańców Lubelszczyzny warto pokazywać – dodaje.
Zalążek przyszłej wystawy stanowią pisanki mieszkańców naszego regionu wyróżnione w II Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Izba mieści się w dworze z Huty Dzierążyńskiej.
PaSe / opr. WT
Fot. Piotr Michalski