– Uruchomiliśmy system monitorowania mutacji koronawirusa. W Polsce przybywa nowych mutacji, w związku z tym od północy ze środy (23.06) na czwartek (24.06) przywracamy 10-dniową kwarantannę dla osób przybywających spoza strefy Schengen – poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kraska powiedział na konferencji prasowej, że są doniesienia o pojawianiu się kolejnych mutacji o wiele bardziej zakaźnych od „bardziej klasycznego” koronawirusa i dlatego w Polsce uruchomiony został system monitorowania tych mutacji.
Zaznaczył, że z codziennie otrzymywanych informacji wynika, iż także w naszym kraju przybywa tych nowych mutacji, a w związku z tym, że te nowe warianty mają większą szybkość rozprzestrzeniania się, zdecydowano o podjęciu stosownych działań prewencyjnych.
– Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego – powiedział Kraska.
Poinformował, że kwarantanna zacznie obowiązywać od północy w środę, będzie 10-dniowa, ale po 7 dniach jest możliwość zwolnienia z niej w przypadku negatywnego wyniku testu. Podkreślił, że to działanie ma na celu uchronienie Polaków przed nowymi wariantami wirusa.
W świetle nowych przepisów kwarantanna dla osób rozpoczynających podróż z kraju, który nie należy do strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do Polski, będzie zdejmowana najwcześniej po 7 dniach od ich przyjazdu, pod warunkiem otrzymania negatywnego wyniku testu. Zwolnienie następować będzie z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu antygenowego lub molekularnego (RT-PCR) przez laboratorium diagnostyczne do systemu Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP). Z kwarantanny nie zwalniają testy na obecność przeciwciał (testy serologiczne i kasetkowe). Testy diagnostyczne nie są finansowane ze środków publicznych.
Kwarantanna nie będzie jednak obowiązywała dzieci do 12. roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 lub tych, którzy przedstawili swój negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku testu.
Dotychczas 10-dniowa kwarantanna, z możliwością zwolnienia po 7 dniach po otrzymaniu negatywnego testu, obowiązywała podróżujących z Brazylii, Indii i z Republiki Południowej Afryki, a – od środy – z Wielkiej Brytanii.
Kwarantannie nie podlegają osoby wjeżdżające do naszego kraju, które są w pełni zaszczepione (14 dni po zakończeniu procesu szczepienia) przeciw COVID-19 preparatami dopuszczonym do obrotu w UE.
Z kolei podróżni, którzy przybywają do Polski ze strefy Schengen, nadal podlegać będą kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Nie może on być jednak wykonany wcześniej niż na 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Mogą też wykonać test na miejscu w Polsce w ciągu 48 godzin od wjazdu. Negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny.
Do strefy Schengen, czyli obszaru, w którym nie ma kontroli granicznej, należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Została ona utworzona w 1995 r. Obejmuje 22 kraje UE: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Te trzy ostatnie należą do EOG.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum