W Wólce Konopnej, w powiecie łukowskim odbyło się z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy zakończenie największych tegorocznych ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-21. Podczas ćwiczeń certyfikacji poddane zostało dowództwo nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, W składzie Dywizji jest m.in. 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana. Żołnierze służą w jednostkach w Lublinie, Chełmie, Zamościu a niebawem także w Białej Podlaskiej.
Wydana pozytywna ocena certyfikacji oznacza, że dywizja osiągnęła pełną gotowość bojową.
O tym, jak ważne było utworzenie 18. Dywizji we wschodniej części kraju, mówił prezydent Polski Andrzej Duda. – Podjęte zostało wielkie dzieło, niezwykle ważne. Śmiało można powiedzieć, że do 2015 roku w tej części Polski jednostki wojskowe były likwidowane, polska armia była zwijana albo po prostu zabierana stąd i przenoszona w inne miejsca bardziej na zachodzie Polski. Kiedy objąłem zwierzchnictwo sił zbrojnych, rozpoczęliśmy proces przywracania Wojska Polskiego tej ziemi – powiedział Andrzej Duda.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie certyfikatu dla 18. Dywizji Zmechanizowanej
Prezydent podkreślił, że w kwestiach strategicznych i taktycznych nie można zapomnieć o tym, aby ludzie czuli się bezpieczni. – A ludzie z całą pewnością czują się bezpiecznie wtedy, kiedy żołnierz jest na miejscu i służy. Cieszę się ogromnie z decyzji pana ministra obrony narodowej, aby 18. Dywizję Zmechanizowaną tworzyć we wschodniej części kraju. Tak, aby odpowiedzialnością objęła te tereny – powiedział prezydent.
– 18 Dywizja Zmechanizowana jest gotowa do obrony Polski – oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak. – A wszyscy wiemy, skąd mogą nadejść zagrożenia. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za jego aktywność jako zwierzchnika Sił Zbrojnych, za zaangażowanie. Bardzo dziękująę za jego dbałość, aby polskie wojsko było silne i wyposażone w najnowszy sprzęt. Dzięki temu nasza ojczyzna jest bezpieczna.
CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: 18 Dywizja Zmechanizowana gotowa do obrony Polski [FILM]
– Dzisiaj 18. Dywizja Zmechanizowana przeszła swój egzamin dojrzałości. Przygotowywaliśmy się do niego przez ostatnie trzy lata. Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że osiągnęliśmy pełną gotowość operacyjną. Stanowisko dowodzenia dywizji jest przygotowane do planowania i prowadzenia działań zgodnie z wojennym przeznaczeniem – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy18. Dywizji Zmechanizowanej.
– Ale to nie koniec procesu formowania dywizji. Przykładem jest tu Biała Podlaska. Formuje się tam już jeden batalion zmechanizowany, który będzie podlegał 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej. W 2020 roku rozpoczynamy formowanie w tym mieście kolejnego batalionu zmechanizowanego. Ale to nie wszystko. W kompleksie po byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej znajdować się będzie też batalion saperów i batalion transportowy. Koszary po byłym lotnisku są bardzo duże i stwarzają dla nas wiele możliwości szkoleniowych. Dlatego też zapadła decyzja, żeby w Białej Podlaskiej powstał dywizyjny ośrodek szkolenia – mjr Przemysław Lipczyński.
– To bardzo budująca informacja dla Białej Podlaskiej. Obecność wojska to nie tylko wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, ale także wzrost prestiżu miasta i jego rozwój gospodarczy. A jednostka wojskowa może docelowo zatrudniać nawet 2,5 tysiąca osób – cieszy się Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
– Dragon-21 to największe ćwiczenie wojska polskiego w 2021 roku. Brało w nim udział ponad 9000 żołnierzy i 800 jednostek ciężkiego sprzętu. Ćwiczenie było rozgrywane w czterech domenach: lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni, a ćwiczyli żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Dragon-21 był przeprowadzany na terenie całej Polski, ale głównie na obszarze całego kraju. Ale staraliśmy się jak najwięcej ćwiczyć poza poligonami. Korzystaliśmy z przygodnego terenu i cywilnej infrastruktury
ZOBACZ ZDJĘCIA: Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Wólki Konopnej
– W okresie 2-18 czerwca na terenie gminy Trzebieszów, a dokładnie sołectwa Wólka Konopna trwały ćwiczenia 18. Dywizji Zmechanizowanej. Kwestia bezpieczeństwa jest istotna dla każdego, również dla mieszkańców naszej gminy – mówi Mirosław Szekalis, wójt gminy Trzebieszów.
– Widzieliśmy Rosomaki, jechało tutaj po 10-15 czołgów, lądowały helikoptery – nigdy czegoś takiego nie wcześniej nie widzieliśmy – mówi Sylwia Krasucka z Wólki Konopnej.
Dodajmy, że garnizon, jaki powstaje w Białej Podlaskiej, swoją działalność rozpocznie pod koniec czerwca 2021 roku.
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, zwanej „Żelazną Dywizją” wejdą także między innymi: 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga: 19. Batalion Dowodzenia w Lublinie, 3. Batalion Zmechanizowany w Zamościu, 19. Batalion Zmechanizowany w Chełmie, 19 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Chełmie, 19. Dywizjon Przeciwlotniczy w Lublinie, 19. Batalion Czołgów (jego formowanie rozpoczęto 25 maja 2020).
MaT / opr. ToMa
Fot. i film Piotr Michalski