27.07.2021 Aktualności Radia Lublin

grass snake 60546 1920 2021 07 27 131502

Ratująca zwierzęta Fundacja Epicrates dostała w ostatnich dniach aż 6 zgłoszeń dotyczących zaskrońców widzianych na osiedlach Lublina. Fundacja przypomina, że obecność zaskrońców w miastach nie jest niczym wyjątkowym, a także, że węże te nie są niebezpieczne. Kryterium decydującym o odłowieniu, powinno być ich bezpieczeństwo.

CZYTAJ: Zaskrońce na lubelskich osiedlach. „Ich obecność w miastach nie jest niczym wyjątkowym”

Grupa Białorusinów przebywających w Białej Podlaskiej oddała dziś (27.07) krew w bialskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. To gest wdzięczności wobec Polaków za pomoc, jaką udzielili im po represjach na Białorusi.

CZYTAJ: Z wdzięczności dla Polski podzielili się darem życia. Białorusini oddali krew w Białej Podlaskiej 

Zbiórka na terapię genową dla dwuletniej Niny Słupskiej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni, jest na ostatniej prostej. Udało się już zebrać ponad 8 milionów złotych, jednak zostało jeszcze mniej niż 650 tysięcy.

CZYTAJ: Dwa kilogramy czasu i 650 tys. zł. Zbiórka dla Niny na ostatniej prostej 

Reprezentacja Polski wciąż bez medalu podczas igrzysk w Tokio.

CZYTAJ: Polscy zawodnicy wciąż bez medalu w Tokio

Instytut Pileckiego ustalił prawdziwą datę urodzenia Aleksandra Ładosia, bohatera akcji ratowania Żydów przed Zagładą. Lider polsko-żydowskiej grupy, która w Szwajcarii organizowała „paszporty życia” dla Żydów w całej Europie, przyszedł na świat dokładnie 130 lat temu – 27 lipca 1891 roku we Lwowie.

CZYTAJ: 130 lat temu urodził się Aleksander Ładoś – lider ratującej Żydów „grupy berneńskiej” 

Grupa społeczników chce, by Janowiec odzyskał prawa miejskie. Osoby skupione między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Janowca rozpoczynają zbieranie podpisów by skierować do rady gminy projekt uchwały w tej sprawie.

CZYTAJ: Janowiec odzyska prawa miejskie? Społecznicy rozpoczynają zbiórkę podpisów

Gotycka cegła palcówka odtworzona w Kraśniku posłuży do odrestaurowania zabytkowego pieca. Pochodzi on z przełomu XV i XVI wieku, czyli z okresu przejścia z późnego średniowiecza do okresu wczesnonowożytnego. Nad Zalewem Kraśnickim trwa odbudowa murów obwodowych obiektu, który służył nie tylko do wypalania cegieł, ale także ceramiki.

CZYTAJ: Gotycka cegła i piec sprzed 500 lat. Niezwykła rewitalizacja w Kraśniku

W Bełżcu rozpoczął się nietypowy plener rzeźbiarski pod tytułem „Wdzięczni Bohaterom”. Artyści z Polski mają za zadanie w cztery dni wyrzeźbić w potężnych dwumetrowych klockach dębiny postaci partyzantów związanych z ziemią tomaszowską, a dokładnie z podbełżeckimi Brzezinami.

CZYTAJ: „Wdzięczni Bohaterom”. Plener rzeźbiarski ku pamięci partyzantów z Brzezin

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version