77. rocznica wyzwolenia Szczebrzeszyna. Odsłonięto mural upamiętniający majora Tadeusza Kuncewicza [ZDJĘCIA]

img 20210725 133818 2021 07 25 154219

Władysław Mazur, ostatni „Podkowiak”, podkomendny majora Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa” odsłonił w Szczebrzeszynie mural z podobizną dowódcy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody 77. rocznicy wyzwolenia Szczebrzeszyna 

– Nie było mnie tutaj wtedy, osłaniałem jego przejście do miasta, ale „Podkowę” wspominam bardzo dobrze – mówi 93-letni Władysław Mazur z Kawęczynka: – Młodzież się bardzo rwała, a on zawsze mówił, że „szkoda głów”. Był dobrym człowiekiem, lubił wojaczkę. Był energiczny. Nikogo nie skarcił, ale i nie pochwalił. Był plugawiony, nawet i „Podkowiaki” były plugawione. Nazywali nas „kurojadami”.

CZYTAJ: „To historyczny dzień dla miasta”. Mija 77 lat od wyzwolenia Szczebrzeszyna przez Armię Krajową

Władysław Mazur ostatni raz widział swojego dowódcę tuż przed wyjazdem „Podkowy” do Czech, gdzie został aresztowany, a potem przewieziony na Zamek Lubelski. – Na pobojowisku w stodole wypłacał nam żołd. To był ostatni raz – dodaje pan Mazur.

77 lat temu major Tadeusz Kuncewicz ps. „Podkowa” na czele swojego oddziału wkroczył do miasta i zlecił zatknięcie biało-czerwonej flagi na ratuszu, czym obwieścił wyzwolenie miasta spod okupacji niemieckiej.

– To bardzo ważna postać dla tutejszej społeczności – mówią turyści i mieszkańcy miasta: – Portret jest duży, przyciąga wzrok. To daje do myślenia, szczególnie dla młodzieży. Osoby, który będą tu przyjeżdżać i zobaczą taki mural, pewnie będą szukać historii dlaczego on tu jest, kogo przedstawia i jak się wiąże z tą okolicą.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rekonstrukcja wyzwolenia Szczebrzeszyna przez oddział AK „Podkowy”

Tadeusz Kuncewicz został aresztowany i w lipcu 1947 r. trafił na Lubelski Zamek. W procesie skazano go na 10 lat więzienia przypisując niemal wszystko, co wydarzyło się na Zamojszczyźnie w latach 1944-45. Wyrok odbywał na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Knurowie. Z więzienia wyszedł w 1955 roku. Pracował jako kasjer na dworcu w kolejowym w Lublinie, dyspozytor w Małaszewiczach i w Warszawie. Zaangażowany w budowę Dworca Centralnego. Zmarł w Warszawie 8 lutego 1991 r. Za walkę w Armii Krajowej był odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

CZYTAJ: W Szczebrzeszynie powstaje pierwszy mural. Miasto upamiętnia swego wyzwoliciela

Mural z majorem Tadeuszem Kuncewiczem „Podkową” znajduje się na ścianie Gminno-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie przy drodze krajowej nr 74. Wykonawcą muralu jest Arkadiusz Andrejkow z Sanoka, stypendysta ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

AP/ opr. DySzcz

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version