W Lublinie w niedzielę, 4 lipca odbędą się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę mordu na profesorach lwowskich.
Późnym wieczorem 3 lipca 1941 r. SS, Gestapo i niemiecka żandarmeria polowa wtargnęły do domów polskich profesorów we Lwowie. Następnie wczesnym rankiem 4 lipca przetransportowano ich na Wzgórza Wuleckie.
Polaków rozstrzeliwał specjalny oddział Einsatzkommando. Zamordowanych zostało tam łącznie 40 osób. To 22 profesorów lwowskich uczelni oraz członkowie ich rodzin i osoby, które przebywały z nimi w chwili aresztowania. W październiku 1943 r. zwłoki zostały odkopane, a następnie spalone w pobliskim Lesie Krzywczyckim. Sprawcy zbrodni dokonanej na przedstawicielach polskiej elity intelektualnej we Lwowie nie zostali osądzeni.
Obchody rozpoczną się o godzinie 12.00 złożeniem kwiatów przy Pomniku Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich przy ul. Radziszewskiego 11.
Następnie o godzinie 16.00 w kościele pobrygidkowskim przy ulicy Narutowicza zostanie odprawiona msza święta w intencji zamordowanych profesorów oraz innych ofiar totalitaryzmu.
Częścią obchodów jest otwarcie o godzinie 17.15 wystawy „Profesorowie lwowscy. Zbrodnia nieosądzona”, która stanie na placu Litewskim.
Następnie od godziny 17.30 w budynku 17.30 Pałac Lubomirskich w Lublinie przy placu Litewski 3 będzie można wysłuchać wykładu „Professoressa Karla. Szkic do biografii Karoliny Lanckorońskiej” przygotowanego przez dr Joannę Winiewicz-Wolską oraz zobaczyć prezentację „Idea i realizacja koncepcji Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej”, autorstwa dr. Marcina Gapskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.
ElKa / opr. ToMa
Fot. nadesłane