Najpierw w Lubelskiem, potem w całym kraju. Rusza walka z epidemią krótkowzroczności wśród dzieci [FILM i ZDJĘCIA]

niedzielski 020721 006 2021 07 02 183603

Zbyt długi czas spędzany przy komputerze powoduje problemy ze wzrokiem. Dlatego rozpoczyna się pilotażowy program „Profilaktyka krótkowzroczności” u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego. Zapowiedzieli to 2 lipca w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Przekazanie wsparcia finansowego na realizację programu przesiewowego badania wzroku u dzieci ze szkół podstawowych

– W programie weźmie udział tysiąc dzieci. Każde będzie miało wykonane cyfrowe zdjęcie oczu, a zdjęcia będą analizowane przez algorytm sztucznej inteligencji – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Bardzo cieszę się, że ten projekt rusza. To z jednej strony profilaktyka, którą kierujemy do grupy młodszych, a z drugiej strony wykorzystanie innowacyjnych technologii, które są nam bardzo potrzebne.

– Program ma zostać rozszerzony na cały kraj – zaznaczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Dziś możemy oznajmić Państwu, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie, na czele z panem profesorem Rejdakiem i jego współpracownikami – najpierw pilotażowo w województwie lubelskim, a docelowo w całej Polsce – będzie badać wzrok dzieci po to, żeby leczyć krótkowzroczność, która staje się epidemią. Działania te są prowadzone również po to, by stworzyć zalecenia funkcjonowania, które będzie najmniej szkodliwe dla uczniów. To niezwykle ważne dla dzieci w szkołach w całej Polsce. Zaczynamy pilotażowo tutaj, najbliżej Uniwersytetu Medycznego. Na Lubelszczyźnie program będzie realizowany na jesieni, a później będziemy go aplikować w całej Polsce.

– Krótkowzroczność wśród dzieci staje się coraz większym problemem – podkreśla prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Jedna epidemia pociąga za sobą drugą. Nauka zdalna, która była oczywiście koniecznością, spowodowała, że krótkowzroczności jest coraz więcej. Chciałbym podkreślić, że najlepszą rehabilitacją i profilaktyką jest okres co najmniej 3 godzin dziennie w naturalnym świetle, poza domem. Rodzice powinni namawiać do tego swoje pociechy.

Uniwersytet Medyczny dostał także 9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych na stworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. 

– Nakłady, środki badawcze naprawdę bardzo zasiliły nasz system opieki zdrowotnej – zaznacza Adam Niedzielski. – Z drugiej strony to zapewnia pacjentom dostęp do nowoczesnych technologii. W zasadzie taka jest istota powołania tego ośrodka w Lublinie jako jednego z 16.

Ministrowie apelowali także o zaszczepienie się przeciwko COVID-19. 

– Razem z panem ministrem Czarnkiem rozmawialiśmy już o tym, że najprawdopodobniej we wrześniu rozpoczniemy akcję szczepienia w szkołach. Ma to pozwolić na to, by proces szczepienia przebiegł wygodnie. Niemniej jednak namawiam, żeby  teraz, w okresie letnim – szczególnie ze względu na swobodę podróżowania czy przemieszczania się między krajami – już wykonać to szczepienie. Jest ono możliwe w dowolnym punkcie w kraju.

Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będzie miało 1800 łóżek. To pozwoli na przyjęcie 124 tys. pacjentów rocznie. 

TSpi / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version