Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń; na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa; wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są dopracowane i wszyscy są w pełnej gotowości – powiedział w piątek (30.07) minister zdrowia Adam Niedzielski.
W czasie piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego szef resortu zdrowia powiedział, że Polska jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa. – Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń; na zwiększoną presję na infrastrukturę szpitalnictwa – powiedział Niedzielski.
CZYTAJ: Dworczyk: zostaną uruchomione dwa duże programy mające na celu zachęcić Polaków do szczepień
Podkreślił, że „wszystkie zagadnienia techniczne, logistyczne są dopracowane i wszyscy są pełnej gotowości”.
Poinformował, że w czasie posiedzenia zajęto się m.in. kwestią przygotowania całego systemu laboratoriów do wykonywania diagnostyki w kierunku tego, czy mamy doczynienia z koronawirusem.
– Mamy w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują te testy. Możemy wykonywać dziennie 170 tys. badań, co jest liczbą bardzo dużą – powiedział Niedzielski. Jak dodał – „przewyższa jakiekolwiek zapotrzebowanie na liczbę wykonywanych badań, jaką mieliśmy doczynienia we wcześniejszych okresach”.
CZYTAJ: Premier: apeluję o szczepienie się przeciw COVID-19
Poinformował, że razem z MON i MSWiA pilnowana jest wydolność mobilnych punktów pobrań, czyli popularnych punktów drive-thru.
– Mamy ich blisko 500 na terenie całego kraju. W ich obsłudze cały czas otrzymujemy wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział minister zdrowia.
Zwrócił uwagę, że istnieje możliwość weryfikowania genomu, czyli mutacji, z jakimi mamy do czynienia. – W tej chwili jest to jedno z priorytetowych zadań również pod kątem przeprowadzanych inwestycji – zaznaczył. Poinformował, że jest 6 nowych laboratoriów funkcjonujących w ramach Sanepidu, które są doposażone dzięki inwestycjom – powiedział Niedzielski.
Zaznaczył, że „jeżeli liczba zakażeń okazałaby się większa, to mamy podpisane umowy z całą siecią laboratoriów uniwersyteckich, które w zasadzie uczyły Sanepid wykonywać te badania genomu”. – Mamy dodatkowy potencjał wynoszący 4 tys. badań tygodniowo. Jesteśmy, więc w stanie wykonywać 7 tys. badań tygodniowo, co wystarczy, jeśli poziom zakażeń doszedłby do 10 tys. zakażeń dziennie – oświadczył Niedzielski.
RL / PAP / opr. WM
Fot. PAP/Paweł Supernak