Dziś (26.07) imieniny i wspomnienie św. Anny, czyli babci Jezusa. Anna to jedno najpopularniejszych imion w Polsce, nadawane już dziewczynkom w średniowieczu. Anna to brzmi dumnie – mówią same Anny.
– Anki są fajne. Cieszę się, że mam to imię. Te Anny, które znam, są w porządku. Bardzo lubię swoje imię, bo zaczyna się na A, a ja bardzo lubię tę literę – mówią mieszkanki regionu.
– Samo imię objaśnia się jako pełna wdzięku i łaskawości – wyjaśnia prof. Adam Siwiec z Katedry Edukacji Polonistycznej w Instytucie Języka Polskiego UMCS. – Jest to imię hebrajskie, które następnie przeszło do greki, a z greki do łaciny. W ten sposób upowszechniło się w całym świecie chrześcijańskim.
– Z apokryfów i z tradycji wiemy, że Anna była żoną Joachima. Jej rodzice byli w podeszłym wieku, gdy przyszła na świat. Zawierzali ją Bogu. Według tradycji oddali ją jako małą dziewczynkę na służbę Bogu przy świątyni – opowiada ks. Andrzej Juźko, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Anny w Lubartowie. – Pan wybrał właśnie tę córkę, Annę Joachima, na matkę Zbawiciela, stąd, jeśli chodzi o ziemskie pochodzenie Jezusa, podajemy, że Anna jest Jego babcią.
CZYTAJ: Anny świętowały w Lubartowie
– To imię od najdawniejszych czasów należało do najbardziej popularnych – zaznacza prof. Adam Siwiec. – Nosiły je księżniczki piastowskie, śląskie. Była księżna mazowiecka Anna Danuta. Wspominam o niej dlatego, że została przedstawiona przez Sienkiewicza w „Krzyżakach” jako opiekunka Danusi Jurandówny. Jest to postać historyczna. Cztery Jagiellonki także otrzymały to imię na chrzcie. Najbardziej znana z nich to Anna Jagiellonka, królowa Polski. Można powiedzieć, że Anny już od samego początku brylowały na salonach nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Znamy królowe angielskie o tym imieniu: Anna Boleyn, Anna Stuart. To było imię popularne w całej Europie.
– Anna to popularne imię w Lubartowie – przyznaje Aleksandra Jędryszka z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Lubartów. – Mamy 1052 Anny, które mieszkają w naszym mieście. Myślę, że to imię jest popularne głównie ze względu na Bazylikę św. Anny. Przybywają do nas pielgrzymi i turyści. Na co dzień często spotykamy się z Annami, które wiele znaczą w naszym mieście. Są to między innymi działaczki społeczne i artystki.
– Kiedy patrzyłem na zestawienia, które zamieścił w swoim słowniku Jan Grzenia, to w latach 90. to imię było w samej czołówce imion żeńskich. Czasami było wyprzedzane przez Katarzynę, czasami znajdowało się na pierwszym miejscu. Współcześnie Anny nie ma w pierwszej dziesiątce. Jest Hanna – na czwartej pozycji, po Zuzannie, Julii i Zofii. Anna jest dopiero na 26. miejscu – mówi prof. Adam Siwiec.
Według słownika Jana Grzeni z 2008 roku imię Anna w XX wieku nadano 1 milion 237 tysięcy 53 razy.
W 2020 roku Anna znalazła się na 26. miejscu w rankingu najczęściej wybieranych imion dla dziewczynek – zdecydowano się na nie 2356 razy
MaTo / opr. WM
Fot. pixabay.com