Bezpieczeństwo na drodze i środki transportu dla misjonarzy. Trwa Tydzień św. Krzysztofa

krzysztof 2021 07 19 182837

Trwa 22. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W całej Polsce księża zwracają uwagę na bezpieczeństwo podczas jazdy, a także zbierają pieniądze na zakup środków transportu dla duszpasterzy podczas zagranicznych misji. Chodzi o „Akcję św. Krzysztof – 1 gr za 1 kilometr szczęśliwej jazdy”.

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa duszpasterze apelują do kierowców o ostrożną jazdę i mówią, jak być dobrym chrześcijaninem za kierownicą.

– Mamy specjalny Dekalog Kierowcy – mówi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor Stowarzyszenia MIVA Polska. – Nie będziesz egoistą na drodze – to pierwsze w nim przykazanie. Mieści się w nim: życzliwość, kultura jazdy, trzeźwość. Chodzi o to, żeby pamiętać o bliźnim i nie zawłaszczać dla siebie drogi. Inne przykazania idą dalej: „Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi”, „Pamiętaj o modlitwie”, „Szanuj pieszych”, „Nie bądź brawurowy w prędkości”.

Cały Dekalog Kierowcy brzmi:

Jesteś kierowcą na drodze i nie jesteś na niej sam. Ponad wszystkim jest Pan Bóg Twój, więc zawsze o tym pamiętaj:
1. Nie będziesz egoistą na drodze,
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi,
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować,
4. Szanuj pieszych,
5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy,
6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny,
7. Nie bądź brawurowy w prędkości,
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo,
9. Pomagaj potrzebującym na drodze,
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej policji.

Według policyjnych statystyk brawura i nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków. – W 2020 roku w województwie lubelskim odnotowano ich 1150 – mówi podkomisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – W tych zdarzeniach obrażenia odniosły 1244 osoby, zginęło 171 osób. Głównymi przyczynami wypadków są: wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość, a także nieprawidłowe wyprzedzanie.

Do jednego z najbardziej tragicznych wypadków w te wakacje doszło w poniedziałek 19 lipca w niewielkiej miejscowości w okolicach Mińska Mazowieckiego. Zginęły w nim cztery osoby. Na prostej drodze ciągnik siodłowy z naczepą wypełnioną kruszywem zderzył się czołowo z samochodem osobowym, którym jechała czteroosobowa rodzina. – Kierujący samochodem osobowym wjechał na przeciwległy pas ruchu. Doszło wówczas do zderzenia z samochodem ciężarowym – mówi rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. – To zdarzenie powinno być dla nas sygnałem, że wypadek może spotkać każdego.

W zderzeniu zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ich ojciec, który prowadził osobówkę oraz kierowca TIR-a. Kobieta, która jako jedyna przeżyła wypadek, jest w bardzo ciężkim stanie. 

Oprócz dbania o bezpieczeństwo kierowców na drogach, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa organizowana jest też „Akcja św. Krzysztof – 1 gr za 1 kilometr szczęśliwej jazdy”, która ma pomóc zdobyć misjonarzom potrzebne im do posługi środki transportu: –  Podziękuj Panu Bogu za twoje bezpiecznie przebyte kilometry. Spójrz na swój licznik, policz je i podziękuj, że Bóg troszczył się o ciebie. Pomóż misjonarzom w zakupie środków transportu – apeluje ks. Jerzy Kraśnicki.

Środki na ten cel można przekazać poprzez stronę internetową www.miva.pl albo też bezpośrednio w czasie poświęcenia pojazdów w trakcie Tygodnia św. Krzysztofa.

W 2020 roku z zebranych pieniędzy udało się zakupić miedzy innymi 52 samochody, 2 ambulanse, 4 busy i 24 motocykle. – W 2021 roku wpłynęło do nas dotychczas 45 próśb o wsparcie na zakup przeróżnych środków transportu – dodaje ks. Jerzy Kraśnicki. – Mamy prośby o rowery do Afryki, traktor na Madagaskar. Ale też są i prośby o pływające środki transportu: barkę rzeczną w Amazonii brazylijskiej, łódź motorową do peruwiańskiej.       

Akcję można wspierać przez cały rok. W 2020 roku w ramach „Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 kilometr szczęśliwej jazdy” udało się zebrać ponad 3 miliony złotych. 

MaTo / opr. ToMa

Fot. miva.pl

Exit mobile version