„Chcemy pobudzić inwestycje”. Niedługo rusza nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych

wojewoda 010721 003 2021 07 01 161744

Nawet na 95% bezzwrotnego dofinansowania będą mogły liczyć samorządy w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone m.in. na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną czy modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne.

– Jednostki samorządu terytorialnego zostały bardzo mocno dotknięte przez pandemię, szczególnie w wymiarze inwestycji – mówi wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który realizuje program, Paweł Nierada. – Chcemy pobudzić inwestycje. To one są trzonem tego programu. Z jednej strony poprzez samą ich realizację, z drugiej poprzez fakt, że po ich zrealizowaniu zwiększy się konkurencyjność, siła gospodarcza lokalna i przedsiębiorców działających lokalnie.

CZYTAJ: Dziesiątki miliardów złotych na samorządowe inwestycje. Rusza nowy program

– Ten program jest ważnym elementem Polskiego Ładu. Ma uproszczony mechanizm wnioskowania, a także precyzyjne kryteria oceny wniosków – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Jest to związane z przewidywanymi zdeklarowanymi dochodami z PIT-u na jednego mieszkańca danej jednostki samorządu terytorialnego i z tym, czy dana inwestycja jest na liście priorytetów.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – briefing prasowy

W programie nie ma limitów, jeśli chodzi o wartość inwestycji. Pierwszy pilotażowy nabór wniosków ma ruszyć w ciągu kilku najbliższych dni. Szczegóły zostaną zamieszczone na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (www.bgk.pl).

Proces składania wniosków będzie odbywał się w pełni elektronicznie, w specjalnie przygotowanej aplikacji programu dostępnej na stronie www.bgk.pl. BGK będzie przyjmował wnioski i weryfikował je formalnie. Po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której zostanie podjęta decyzja o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, BGK wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji prac (po zrealizowaniu kolejnych ich etapów).

– Chcemy położyć nacisk na te inwestycje, które zwiększają efektywność ekonomiczną, czyli dają szansę na dodatkowe przychody jednostek samorządu terytorialnego. Na inwestycje podnoszące produktywność, a tym samym dające nowe, atrakcyjne miejsca pracy – mówiła wcześniej Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

ElKa / opr. WT

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version