„Chcielibyśmy zaprosić Maryję do swojego życia”. Obchody rocznicy Cudu Lubelskiego

img 20200703 220816 2021 07 03 154243

Trwają przygotowania do dzisiejszej (03.07) uroczystości 72. rocznicy Cudu Lubelskiego. 3 lipca 1949 roku w archikatedrze lubelskiej na obrazie Matki Bożej pojawiły się łzy. Co roku wierni licznie przybywają do archikatedry modlić się przed obrazem Matki Bożej.

– Matka Boża bardzo mi pomogła w życiu. Nie wyobrażam sobie, żebym w tym dniu tutaj nie była – mówi jedna z wiernych. – Mamy łaski. Odczułam to na swojej potrzebie i zawsze, o co proszę, to się spełnia. Chcę podziękować Matce Bożej za łaski, jakie nam zsyła – dodają inni uczestnicy.

– 72 lata temu łzy na obrazie zauważyła jedna z sióstr zakonnych – mówi proboszcz archikatedry lubelskiej, ks. Adam Lewandowski. – Powiedziała o tym kościelnemu, on księdzu i rzeczywiście coś było. Tak się zaczęło wielkie poruszenie. Dowiedzieli się wierni. Zaczęli gromadzić się w katedrze. Każdego dnia rosły pielgrzymki. Ludzie przychodzili nie tylko dla sensacji, ale też dla nawrócenia. Niektórzy doznawali uzdrowienia – opowiada.

– W tym roku główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 19.00 mszą świętą pontyfikalną w archikatedrze lubelskiej. Po mszy świętej wyruszymy w procesji z obrazem Matki Bożej – informuje ks. Adam Lewandowski. – Gorąco zapraszamy i zachęcamy. Jest to piękna tradycja, pełna symboliki. Jak Jan spod krzyża zabiera Maryję do siebie, tak my chcielibyśmy zaprosić Maryję w tym geście procesji różańcowej do swojego życia. Będziemy przechodzili obok urzędu miasta, mieszkań i różnych urzędów – tłumaczy.

Uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewską, Lubartowską, Świętoduską, Krakowskim Przedmieściem, placem Łokietka na ul. Królewską.

CZYTAJ: Rocznica Cudu Lubelskiego. Utrudnienia i objazdy

– To znak ciągłej obecności Boga i Maryi w Kościele – mówi ks. Adam Lewandowski. – To jest niezwykle ważne przesłanie. Kiedy dziś patrzymy na Kościół od strony ludzkiej: słabości, grzechu, ułomności, instytucji i struktur, tak łatwo przegapić fundament, skarb, czyli to, że w kościele jest obecny Bóg i Maryja. Czasy się zmieniają, wciąż są nowe wyzwania, ale dalej dla wierzących wezwaniem jest ufać, wierzyć, powierzać Bogu swoje życie.

Mszy świętej przewodniczyć będzie ks. bp Stanislav Stolárik, biskup diecezji rożnawskiej (Słowacja). Uroczystości zakończy o 22.00 Apel Jasnogórski.

MaTo / opr. WT

Fot. archiwum

Exit mobile version