Chełm: ścieżka rowerowa to nie parking. Kierowcy walczą o miejsce z cyklistami

bike 1778717 1920 2021 07 05 173956

W ramach przebudowy DK12 przy ul. Rejowieckiej w Chełmie powstały nowe ścieżki rowerowe, ale niektórzy mieszkańcy zamieniają je w parkingi. Rowerzyści alarmują, że to niebezpieczna i notoryczna praktyka. Do walki z wykroczeniem włącza się straż miejska i pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie.

Jak informują rowerzyści, problem można zauważyć na ulicy Lubelskiej, Hrubieszowskiej i Szpitalnej.

– Są wakacje, więcej osób jeździ na rowerach, ale nie tylko. Ze ścieżek korzystają jeżdżący na hulajnogach czy rolkach – mówi prezes Chełmskiego Klubu Cyklistów Piotr Zaborski. – Głównym takim miejscem jest ul. Szpitalna, gdzie znajduje się sklep spożywczy. W miejscu tym, gdzie parkują kierowcy, chodnik ma tylko jeden metr szerokości z uwagi na schody przyległe do sklepu. W momencie, gdy kierowcy parkują, jest utrudniony przejazd. Dodatkowo klienci wychodzą ze sklepu wprost pod koła rowerzystów. Na ul. Lubelskiej mamy problem dlatego, że projektant – wykonawca zaprojektował drogi dla rowerów przy wyjazdach z posesji. Były już dwa potrącenia rowerzystów. Notoryczne parkowanie kierowców na drodze dla rowerów przy Szkole Podstawowej nr 3 – dodaje Piotr Zaborski.

Samochód na takiej drodze to potencjalne zagrożenie dla rowerzysty.

– Jadąc nawet z niewielką prędkością, do 20 km/h, w zderzeniu ze stojącym samochodem można doznać dużego uszczerbku na zdrowiu – uważa Artur Juszczak z Chełmskiej Grupy Rowerowej. – Na początku, jak stoi jeden samochód, to można na to spojrzeć przez palce, ale jeśli to robi się już masowe i na dużą skalę, no to mamy wtedy problem. Upadek, wywrotka rowerowa, może skutkować bardzo długim leczeniem – dodaje.

– Rowerzysta jadąc ścieżką pełną osobówek jest zmuszony do ich omijania. A to stwarza kolejne zagrożenia – uważa dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie Mariusz Ostrowski. – Bardzo często musi zjechać na jezdnię pod nadjeżdżający samochód lub też na chodnik, gdzie odbywa się ruch pieszych. Najlepszym sposobem jest tzw. odseparowanie ścieżki rowerowej poprzez np. barierki ogrodzeniowe lub też jakiegoś rodzaju nasadzenia zielone – podkreśla dyrektor Ostrowski.

– Chodzi o takie poczucie bezkarności – twierdzi Piotr Zaborski. – Straż miejska od niedawna patroluje drogi dla rowerów. My natomiast udostępniamy zdjęcia na profilach społecznościowych w formie edukacji, jak nie należy tego robić – dodaje.

– Za parkowanie na drodze dla rowerów mandat karny wynosi 100 zł z jednym punktem karnym lub sprawa w sądzie – mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Chełmie Tomasz Piskorski. – Było około 20 zgłoszeń odnośnie parkowania na drogach dla rowerów. To najczęściej dotyczyło ul. Rejowieckiej. Tam mandatów nie było żadnych do tej pory, ponieważ był to plac budowy. Nie można było karać mandatem karnym. Kierowcy byli tylko upominani – podkreśla Tomasz Piskorski.

Najgorsza jak dotąd sytuacja miała miejsce pod Szkołą Podstawową nr 3 podczas zakończenia roku szkolnego, gdzie kolejka zaparkowanych na ścieżce rowerowej samochodów liczyła ponad pół kilometra.

– Wystosowałem pismo do pani dyrektor do urzędu miasta o stworzenie takich stref, gdzie kierowcy mogliby wjechać, zostawić dzieci przy szkole i wyjechać bezpieczną nową drogą – mówi Piotr Zaborski. – Jest możliwość wykonania nowych wjazdów, zjazdów, a także parkingu dodatkowego dla rodziców z tyłu szkoły – zapewnia.

– Pewne jest, że niemożliwe będzie utworzenie takiego miejsca w ramach przebudowy DK 12 – mówi Damian Zieliński z Urzędu Miasta w Chełmie. – Byłoby to niezgodne z projektem, który został już zatwierdzony i obecnie jest realizowany, właściwie zmierza ku finalizacji. Takie miejsce mogłoby zostać utworzone przy okazji przebudowy ogrodzenia przy Szkole Podstawowej nr 3 – dodaje.

Oprócz straży miejskiej do walki z wykroczeniem włącza się Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie.

– WORD w Chełmie wraz ze strażą miejską przygotowuje akcję związaną z prawidłowym parkowaniem pojazdów tylko w miejscach do tego celu wyznaczonych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na nieprawidłowe parkowanie na ścieżkach rowerowych przez pojazdy osobowe. Za złe parkowanie będzie wręczana żółta kartka – mówi Mariusz Ostrowski.

Straż miejska zapowiada, że jeżeli akcja nie przyniesie efektów, to możliwe, że do walk z łamaniem przepisów włączy się policja i monitoring miejski.

Problem pozostawianych aut na ścieżkach dla rowerów to bolączka wielu miast w Polsce. Przypomnijmy, za zaparkowanie auta na ścieżce rowerowej grozi mandat w wysokości 100 złotych i jeden punkt karny.

Ryk / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com, film Piotr Zaborski FB

Exit mobile version