Duchowny, patriota, wynalazca. Hańsk pamięta o ks. Janie Dolinowskim

dolinowski 2021 07 18 175801

Pamięci księdza Jana Dolinowskiego, pochodzącego z Hańska, poświęcony jest festyn Dzień Pszczelarza w tej miejscowości. W niedzielę odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Podstawy genetyki i hodowli matek pszczelich we współczesnej pasiece”. Po południu główną atrakcją są kończące się targi oraz koncerty.

– Impreza pełna miodu i tematyki pszczelarskiej to świetny sposób na przypomnienie o księdzu Dolinowskim – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Hańsku, Ariel Struski. – Urodził się w Hańsku, tutaj też przez wiele lat pracował. Był duchownym i patriotą, a z zamiłowania też pszczelarzem. Jako pierwszy wynalazł ul ramowy, czyli otwierany od góry i z ramkami wkładanymi właśnie od góry. Dla upamiętnienia jego postaci spotykamy się już po raz 17. na Dniu Pszczelarza w Hańsku.

Ks. Jan Dolinowski urodził się w 1814 roku w Hańsku. Był duchownym greckokatolickim. W 1836 otrzymał święcenia kapłańskie. Był proboszczem w Cycowie a później w Hańsku. W Cycowie zajął się pszczelarstwem, rozbudowując niewielką pasiekę do kilkuset pni. W roku 1851 rozpoczyna wykłady z pszczelarstwa w Instytucie Rolnictwa i Leśnictwa w Marymoncie pod Warszawą. Był autorem książek poświęconych pszczelarstwu. W 1854 roku skonstruował pierwszy w Polsce ul ramowy otwierany od góry. Stał się on podstawą do skonstruowania ula warszawskiego, do dzisiaj używanego przez pszczelarzy. Znękany prześladowaniami ze strony władz carskich zmarł w 1875 roku w Hańsku.

CZYTAJ: Miody, wypieki, koncerty. Dzień Pszczelarza w Hańsku

O godzinie 19.00 w Hańsku rozpocznie się występ kabaretu OT.TO. Następnie zaplanowano koncert zespołu Daj To Głośniej i zabawę taneczną. Wszystkie atrakcje odbywają się na placu przed remizą OSP w Hańsku Pierwszym. 

MaK / opr. ToMa

Fot. Magdalena Kowalska

Exit mobile version