Stowarzyszenie Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz” realizuje w Lublinie projekt „Empaciaki”. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wzięły udział w warsztatach o niepełnosprawnościach. Pierwsze zajęcia odbyły się już dziś (19.07).
– Warsztaty nazywają się tak uroczo „Empaciaki”. Będą to właśnie takie warsztaty empatyczne, dostosowane do możliwości poznawczych dzieci – mówi Justyna Kazek ze Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz”. – Głównie za pomocą zabaw albo rebusów będziemy starali się pokazać w jaki sposób funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami, jak można rozmawiać, jak do nich podejść. Przemycimy elementy savoir vivre’u, tego kim są te osoby, że są tak naprawdę takie jak my wszyscy – dodaje Justyna Kazek.
– Jest bardzo dużo do zrobienia, np. takie obrazki na przystankach, które też często spotykam, czyli jest osoba z niepełnosprawnością wzroku, która stoi z białą laską i podchodzi do niej osoba, która na siłę wciąga ją do autobusu za rękę – mówi Agata Pawłowska ze Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz”. – To zachowanie nie jest odpowiednie, ponieważ nikt z nas nie chce być znienacka zaatakowany, dotknięty i ciągnięty. Może trochę wyolbrzymiam tę sytuację, ale generalnie myślę, że w takim przypadku osoba z niepełnosprawnością wzroku być może potrzebuje pomocy, ale może o nią poprosić, lub my możemy zapytać jak pomóc, a nie narzucać jej sposobu tej pomocy – podkreśla Agata Pawłowska.
– Uwrażliwiamy. Jeżeli uwrażliwimy, to ludzie, którzy tego doznają, zwracają uwagę, są pilniejsi w tym, są lepszymi obserwatorami, wiedzą kiedy i w jaki sposób reagować. To jest bardzo ważne moim zdaniem – zauważa Wojciech Góra ze Stowarzyszenia Aktywności Kulturalno-Społecznej „Otwieracz”.
– Dzisiaj się dowiedzieliśmy, jak psy mogą uratować jakiegoś człowieka – mówią dzieci biorące udział w warsztatach. – Można pomóc chodząc za rękę, a niewidoma osoba może opierać się o tę osobę, która widzi – dodają.
– Dzieci mogą doświadczyć różnych sytuacji, mogą się czegoś nauczyć, dowiedzieć – mówi Patrycja Pękala, wychowawczyni grupy z Przedszkola nr 5 w Lublinie. – Mogą poznać niepełnosprawność. Na początku myślę, że nie wiedziały, ale z czasem łapały temat – dodaje Patrycja Pękala.
– Edukacja tutaj jest kluczowa i myślę, że uświadamianie ludzi, szczególnie dzieci, pozwoli na to, że wyrosną świadomi, mądrzy, uważni i empatyczni dorośli – ma nadzieję Agata Pawłowska.
Kolejne warsztaty odbędą się już w najbliższą sobotę (24.07) o godzinie 15.00 w Galerii Labirynt. Na zajęcia można się zapisać wysyłając mail na adres otwieracz.ngo@gmail.com. Szczegóły są dostępne na facebookowym profilu Stowarzyszenia „Otwieracz”.
InYa / opr. PrzeG
Fot. Stowarzyszenie „Otwieracz” FB