– Jesteśmy na progu kolejnego skoku cywilizacyjnego. Po raz pierwszy w historii mamy szansę dorównania poziomem rozwoju krajom Europy Zachodniej – powiedział w środę w Lublinie wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Sasin uczestniczył w Lublinie w konferencji otwierającej konsultacje społeczne projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Lubelszczyzna ma otrzymać w nowej perspektywie finansowej prawie 2 mld 273 mln euro, o 42 mln euro więcej niż w poprzedniej. Jest pierwszym regionem w kraju, który rozpoczyna konsultacje projektu ich wydatkowania.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja dotyczącą konsultacji społecznych projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Sasin podkreślił, że to „wydarzenie historyczne” zarówno dla Lubelszczyzny, jak i kraju. – Jesteśmy na progu kolejnego skoku cywilizacyjnego, który możemy wspólnie wykonać. Możemy i musimy wykonać, bo Polska i Polacy oczekują bardzo szybkiego rozwoju, szybkiego wzrostu poziomu życia, dorównania do tych najbardziej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej – powiedział Sasin.
– Dzisiaj takie szanse przed nami stoją, szanse, które nie są iluzoryczne i rozłożone na dalekie dziesięciolecia, ale szanse, które są – można powiedzieć – w zasięgu ręki. Wystarczy, że tę rękę wyciągniemy, z tej szansy skorzystamy i tak się rzeczywiście stanie. Nigdy w polskiej historii tak nie było. Zawsze byliśmy krajem gorzej rozwiniętym. Nawet wtedy, gdy Polska była mocarstwem – jeśli popatrzeć na nasz rozwój gospodarczy, na nasze PKB – daleko nam było do tych najbardziej rozwiniętych krajów europejskich. Dzisiaj możemy ten dystans skracać, dzięki funduszom europejskim, ale też dzięki tym funduszom krajowym, które szerokim strumieniem płyną do samorządów, służą inwestycjom, podnoszeniu poziomu życia i rozwoju – zaznaczył Sasin.
Sasin podkreślił, że województwo lubelskie „potrzebuje szczególnego wsparcia i zainteresowania”. – Nie możemy się dłużej godzić na taki stan rzeczy, który trwa od wielu dziesięcioleci, że Lubelszczyzna jest najsłabiej rozwiniętym, najbiedniejszym regionem w Polsce i jednym z najbiedniejszych w całej Unii Europejskiej – powiedział.
– Dlatego te pieniądze, które dzisiaj są do wykorzystania, muszą być wykorzystane bardzo dobrze. Jestem przekonany, że będą wykorzystane bardzo dobrze – podkreślił Sasin.
Minister edukacji i nauki, były wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wskazał, że w regionie następuje szybki rozwój infrastruktury. Przypomniał, że w 2016 w województwie lubelskim było tylko 88 km dróg ekspresowych i autostrad, najmniej w kraju, podczas gdy na Podkarpaciu było prawie 180 km. Więcej tych dróg było również w województwie warmińsko-mazurskim i na Podlasiu. – Postęp infrastrukturalny, którego dokonaliśmy na przestrzeni ostatnich 5 lat jest gigantyczny. Dzisiaj, jak jeździmy do Warszawy „siedemnastką”, to przecież już sobie nikt nie przypomina jak się jeździło kiedyś. Ten pierwszy krok zastał zrobiony i jest kontynuowany. To był warunek, żeby cokolwiek tutaj się zaczęło dziać więcej, teraz jesteśmy u progu wielkiej dziejowej szansy – powiedział Czarnek.
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że tempo prac nad programem wykorzystania funduszy unijnych czyni województwo lubelskie jednym z liderów programowania regionalnego na nową perspektywę unijną. – Projekt programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 zakłada wzmocnienie i efektywne wykorzystanie gospodarczych i społecznych potencjałów regionu. Fundusze Europejskie wdrażane w ramach programu regionalnego oraz środki krajowe, będą silnym bodźcem prorozwojowym i przyczynią się do dalszej pozytywnej transformacji całego makroregionu wschodniej części Polski – dodała wiceminister.
Lubelskie ma otrzymać na Regionalny Program Operacyjny na lata 2021-2027 – razem z rezerwą – prawie 2 mld 273 mln euro. Jest jednym z największych beneficjentów wśród regionów w kraju. Najwięcej – bo 38 procent – tych funduszy ma być wykorzystane na realizację celów związanych z priorytetem „Przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna, zielona Europa”.
Nowością będzie przeznaczenie funduszy europejskich na projekty w zakresie telemedycyny, cyberbezpieczeństwa, badań połączonych z edukacją. Będzie można je wykorzystać na kompleksową ochronę bioróżnorodności, ochronę dzikich zwierząt, przeciwdziałanie klęskom żywiołowym. Nowinką mają być też inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych, retencjonowanie wód, magazyny energii. Będzie można finansować infrastrukturę szkolnictwa wyższego, która dotychczas była możliwa tylko w programach krajowych.
Projekt wykorzystania funduszy unijnych będzie teraz przedmiotem konsultacji m.in. z samorządami, reprezentacjami przedsiębiorców, uczelniami wyższymi, organizacjami pozarządowymi, które potrwają do końca września. Później nastąpią oficjalne konsultacje z Komisją Europejską, poprzedzające zatwierdzenie programu i udostępnienie funduszy.
Władze regionalne prognozują, że fundusze z nowego Regionalnego Programu Europejskiego powinny być w regionie dostępne w pierwszej połowie przyszłego roku.
Cały proces konsultacji społecznych w sprawie programu Funduszy Europejskich dla Lubelskiego potrwa do 30 września. Projekt programu można znaleźć TUTAJ.
MaTo / PAP / opr. ToMa
Fot. Krzysztof Radzki