Jest precyzyjny i zwiększa bezpieczeństwo. Nowoczesny robot medyczny w Puławach

20210707 090826 2021 07 07 194644

Ma być bezpiecznej dla pacjenta i bardziej komfortowo dla lekarza – w Puławach 7 lipca zaprezentowano nowoczesnego robota medycznego. Choć to na razie pokaz możliwości pracy takiego urządzenia, to niewykluczone, że za kilka lat taki sprzęt będzie powszechny w placówkach medycznych.

– Ważna jest uniwersalność tego robota, który może być wykorzystywany np. w chirurgii ogólnej, urologii czy ginekologii – mówi zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach, dr n. med. Ireneusz Ostrowski: – To jest robot, który bardziej nawiązuje do laparoskopii niż takich sztucznych systemów odległych od chirurgii klasycznej, jak robot Da Vinci. Zainstalowanie tego sprzętu w sali operacyjnej jest prostsze, dużo bardziej intuicyjne. Dużo łatwiej też wyszkolić personel. Natomiast zyskujemy bardzo na precyzji używania tych narzędzi.

– Na osobnych wieżyczkach są założone ramiona – mówi Zbigniew Zinkiewicz z firmy Medico Systems, która jest partnerem angielskiego producenta urządzenia: – Każde ramię steruje ruchami tak, jak rękoma chirurga, we wszystkie strony. Przez małe otwory wkładamy ramię z kamerą trójwymiarową i widzimy pole operacyjne. Oprócz tego dostawiamy 2 lub 3 ramiona z narzędziami do wykonania operacji, do preparowania, szycia, robienia zespoleń. Jeśli sobie wyobrazimy, że głęboko w ciele pacjenta mamy obraz 10-krotnie powiększony i trójwymiarowy, widzimy co się dzieje i możemy manipulować tak jakby nadgarstkami wewnątrz. Bezpieczeństwo jest zwielokrotnione, bo lekarz ma bardzo dobry dostęp do pola operacyjnego. 

– To jest dla mnie, dla urologa, który lada chwila będzie pracował w tym zawodzie 40 lat, prawdziwa rewolucja – mówi dr n. med. Janusz Ciechan, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Puławach: – Cieszę się, że mam szczęście na takie przemiany mojej pracy zawodowej. Zaczynałem od tradycyjnej chirurgii. Później pojawiła się endourologia i laparoskopia. No a teraz dochodzimy do robotów. Co prawda mnie już to trochę przerasta, ale to jest pole do popisu dla młodych urologów, którzy są bardziej obeznani z konsolami, grami.

– Może jeszcze nie w tej chwili, ale to na pewno będzie rewolucja – ocenia kierownik Oddziału Chirurgii w Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej  dr n. med. Jarosław Furtak. – Robot ma swoje zalety. Po pierwsze, ma możliwość większego zakresu ruchu. Chirurg jest ograniczony funkcją nadgarstka, natomiast robot nie jest niczym ograniczony. Mówiąc obrazowo, ma on nadgarstek obracający się o 360 stopni, czyli narzędzie możemy dowolnie ustawiać. Co więcej, myślę że przyszłość leży w tym, że będziemy mogli operować albo pod kontrolą kogoś bardziej doświadczonego, siedzącego na przykład w USA, jak również będziemy mogli sami operować, siedząc w dużej odległości, co może być przydatne dla pacjentów, którzy muszą być operowani, a nie ma specjalisty, ale jest robot.

– Robotyka chirurgiczna to rzeczywiście jest rewolucja od kilkunastu lat w USA czy w rozwiniętych cywilizacyjnie krajach Europy zachodniej, natomiast do nas przebija się trochę z trudem, bo tak naprawdę dopiero od dwóch, maksymalnie trzech lat pierwsze systemy robotyczne, jeśli chodzi o urologię, zostały zainstalowane w Polsce. Wiele ośrodków boryka się teraz z brakami kadr medycznych, a takie moduły, które utrzymują narzędzia, zapewniają ich precyzję ruchów, a obraz daje duże powiększenie, są szansą na zastąpienie tych braków kadrowych – dodaje dr n. med. Ireneusz Ostrowski.

– Na pewno to jeszcze nie jest ten rok, żebyśmy planowali zakup takiego robota, natomiast obserwujemy co się dzieje na rynku i będziemy się w tym kierunku rozwijali – mówi Piotr Rybak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach: – Już jest funkcjonujący w Polsce robot Da Vinci i w ten sposób będzie się to rozwijało.

Koszt takiego robota medycznego to prawie 13 milionów złotych.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version