Wszyscy chętni, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania mogą wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych z kajakarstwa. Na pływanie zaprasza Lubelskie Towarzystwo Kajakowe FALA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
– Uczestnicy zajęć będą pływali na kajakach turystycznych – mówi Szymon Dziurdak prowadzący firmę kajaki.lublin.pl. – Komfortowe, stabilne, nie trzeba tu mieć jakiś specjalnych umiejętności, bo to są kajaki właśnie do tego stworzone, żeby poczuć się pewnie na wodzie. Wygodne siedziska, oparcie pod plecy. Tutaj mamy kajak jednoosobowy – widać jedno siedzisko, komorę, gdzie można coś schować z tyłu, jest korek do wylewania wody, gumki, można schować bagaż. Mamy regulację podnóżków, żeby poczuć się bardziej stabilnie w tym kajaku. Kajak dwuosobowy natomiast jest szerszy i dłuższy. W kajakach dwuosobowych bardzo często płynie taki tandem, czyli mama i tata z tyłu, a dziecko z przodu – tłumaczy.
– To są zajęcia otwarte. Trwają 1,5 godziny – informuje Magdalena Michalik, trenerka kajakarstwa. – Niektórzy potrzebują naszego wsparcia instruktorskiego, także udzielamy takich pierwszych wskazówek w jaki sposób trzymać wiosło, jak należy usiąść w kajaku i mówimy o wszelkich zasadach bezpieczeństwa, jakie należy zachować w kajaku. One nie są takie wywrotne, aczkolwiek każdy może wypaść z kajaka, więc musimy też dbać o bezpieczeństwo. Te wszystkie zajęcia zaczynają się blisko brzegu i jeżeli już jest motorówka, to jest asekuracja. Jeżeli ktoś chciałby wypłynąć daleko, to też z asekuracją, z motorówką wypływamy już trochę dalej – wyjaśnia.
– W związku z tym, że mamy duże zainteresowanie kajakarstwem i pływaniem w kajakach, rozpowszechniliśmy to do tego stopnia, że bierzemy udział w zawodach na kajakach turystycznych w kategoriach w zależności od wieku uczestników – opowiada Anna Majewska, instruktorka kajakarstwa. – Oczywiście rodzic z dzieckiem, rodzic plus młodzik oraz mamy też trzecią kategorię „open”, czyli dla każdego. W wyścigu na odcinku 200 metrów ścigają się kajaki turystyczne i zdobywają medale. Mamy pod koniec września w Tarnobrzegu zawody. Zapraszamy na przeszkolenie, mamy koszulki firmowe reprezentujące nasze miasto i wyjeżdżamy całą ekipą. Myślę, że 3-4 zajęcia spokojnie wystarczą. Chęci, motywacja, siadamy w kajak i pływamy – dodaje.
– To jest urozmaicony sport. I jakie są widoki! – mówi Agata Zielińska, która trenuje kajakarstwo. – Przyszłam raz na trening, na sportowe wakacje, które były 10 lat temu. No i zostałam. To hobby od małego, pasja. Chciałbym związać z tym przyszłość, zostać trenerką, pojechać na igrzyska olimpijskie. To takie marzenia – dopowiada.
– Kajakarstwo – wydaje się, że człowiek siedzi i nic nie robi, a ludzie wysiadają z kajaka i mówią, że ich nogi bolą – mówi Szymon Dziurdak. – Tak naprawdę taki wioślarz, z którego możemy skorzystać na siłowni, to jest takie urządzenie, które ćwiczy wszystkie mięśnie. Dokładnie te same, te wszystkie mięśnie grzbietu, rąk, nóg możemy wyćwiczyć, pływając kajakiem – tłumaczy.
– Zaczęłam trenować, jak miałam 14 lat. To jest taki burzliwy okres dla młodzieży – opowiada Magdalena Banaszak. – Zaczęłam dorastać przy tym sporcie. Osoby, które trenują, też mają inne podejście do życia, pracy, do wszystkiego tak naprawdę. To jest dyscyplina. Trzeba przychodzić codziennie, nawet jak ktoś ma gorszy nastrój albo gorzej się czuje, to jednak ma się tę satysfakcję, gdy mówi się sobie „Dam radę i przyjdę na ten trening. Zrobię to po prostu”. Ukształtował mnie ten sport tak, że nawet jeśli jest coś ciężkiego w życiu, to zwyczajnie wiem, że sobie poradzę. Nic mi nie dało takiej satysfakcji. Różne rzeczy trenowałam: rzut młotem, siatkówkę, jazdy konne, ale kajakarstwo to po prostu najpiękniejsze, co mnie spotkało w życiu – dopowiada.
Zajęcia odbywają się od 15.30 do 17.00 w Lublinie na przystani kajakowej LTK Fala na terenie OW MARINA przy ulicy Krężnickiej 6.
Kajakami w ramach bezpłatnych zajęć „Lubelskie kajaki na fali” można popływać do piątku. Zajęcia odbędą się także w drugim tygodniu sierpnia.
Organizatorzy zapewniają kapoki.
Szczegóły zapisów można znaleźć na falalublin.pl.
LilKa / opr. WT
Fot. pixabay.com