Pokazali jak groźne mogą być elektrośmieci i czego nie należy z nimi robić – uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym zajęli drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lato w mieście z Eco Studio”.
Dziś (14.07) przed placówką zorganizowano nietypową lekcję przyrody prowadzoną przez gwiazdę mediów społecznościowych Kingę Sawczuk. Była to jedna z nagród, którą zdobyli uczniowie kazimierskiej placówki. A wszystko dzięki filmikowi stworzonemu przez ósmoklasistów.
– Przedstawiliśmy elektrośmieci jako słuchawki. Kolega wyrzucił słuchawki do zwykłego pojemnika, a nie powinno tak być. Dużo ludzi tak robi, że wyrzuca do zwykłych koszy na śmieci. Najczęściej takie odpady spotykamy w lasach lub zwykłych pojemnikach, a nie powinno tak być – mówią uczniowie.
– Świadomość segregacji i utylizacji śmieci w dalszym ciągu jest problemem – mówi Edyta Podrażka, nauczyciel języka polskiego w Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym: – Nie tylko uczniowie i młodzież, ale i dorośli nie wiedzą w jaki sposób pozbywać się elektroodpadów, stąd też ta bardzo ciekawa inicjatywa, w którą postanowiliśmy się włączyć.
– Uczymy dzieci w jaki sposób postępować z najbardziej niebezpiecznymi dla środowiska odpadami, jakimi są elektroodpady – mówi Monika Batogowska, organizator konkursu „Lato w mieście z Eco Studio” z agencji PR BeeMusic: – Dzisiaj gościmy w Kazimierzu Dolnym razem z gwiazdą dzieci i młodzieży Kingą Sawczuk, posiadającą m.in. 5 milionów fanów na TikToku, milion na Instagramie. Widzimy jak ogromny wpływ wywiera na młodych ludzi. Kinga dostaje masę wiadomości, że to, co robi jest naprawdę potrzebne. Dzieciaki potrafią wysyłać do niej zdjęcia w jaki sposób nadają drugie życie elektroodpadom. Na przykład przed świętami Bożego Narodzenia dostawała zdjęcia choinki z ozdobami wykonanymi z pilotów do telewizorów, płyt komputerowych. Także naprawdę widzimy, że ma to sens.
– Edukacja ekologiczna jest mi bliska już od dziecięcych lat – mówi Kinga Sawczuk: – Moi rodzice zawsze powtarzali, że Ziemię mamy tylko jedną, więc trzeba o nią dbać, że młodzi ludzie to przyszłość naszej planety. Jeżeli chodzi o ten projekt ekologiczny, to moi widzowie są bardzo zachwyceni, że to jest coś nowego. Wcześniej nie dzieliłam się tym, że jestem zaangażowana w ekologię, więc się ucieszyli. Wspierają mnie w tym. Razem zbieramy śmieci i je segregujemy.
– Corocznie włączamy się do szeregu konkursów na temat recyclingu, odpadów – mówi Janusz Raczkiewicz, dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym: – Dzieciaki zbierają i makulaturę i nakrętki. Tych elektrośmieci mamy naprawdę bardzo dużo i szkoda, żeby zaśmiecały nasze środowisko.
– Mamy tutaj przesłanie dość proste, bo ono składa się w zasadzie z dwóch punktów – mówi Robert Wawrzonek, prezes zarządu Electro-System Organizacja Odzysku: – Dlaczego nie warto wyrzucać elektrośmieci do zwykłego pojemnika? Przede wszystkim dlatego, że one cały czas mają w sobie cenne materiały, które możemy wykorzystać ponownie, czyli przeprowadzić tzw. recycling. 80-90 procent materiałów, z których zbudowane są elektroodpady możemy poddać recyclingowi bądź odzyskowi. Drugi bardzo ważny punkt naszych działań jest taki, że elektrośmieci to niestety też odpady, które zawierają w sobie substancje niebezpieczne, czyli groźne dla środowiska bądź ludzi.
– Najczęstszy problem jeżeli chodzi o zaśmiecanie to lekceważenie elektrośmieci. Wiemy, że mamy segregować śmieci, ale mało kto wie jak postępować z elektrośmieciami, czyli zużytymi sprzętami elektronicznymi – mówi jedna z uczennic.
– Taka zasada jest jedna i my ją powtarzamy także w ramach tego projektu. Chcemy przekonywać do tego, żeby elektroodpady trafiły we właściwe miejsce – mówi Robert Wawrzonek: – Tych możliwości mamy kilka, bo system zbierania elektroodpadów w Polsce jest bardzo rozbudowany. W bardzo łatwy sposób możemy się takich elektroodpadów pozbyć, chociażby oddając je do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Taki punkt funkcjonuje w każdej gminie. Możemy też na przykład korzystać ze strony decydujesz.pl, gdzie możemy zgłosić odbiór wielkogabarytowych odpadów. Bezpłatnie i prosto z domu. To jest bardzo proste, nic nie kosztuje, a naprawdę przyczyniamy się tym do dbania o środowisko naturalne.
Dodajmy, że kazimierska placówka to jedyna szkoła z województwa lubelskiego, która została nagrodzona w tym konkursie.
ŁuG/ opr. DySzcz
Fot. Łukasz Grabczak