Koła gospodyń wiejskich mogą otrzymać dotacje na zorganizowanie wydarzenia, w trakcie którego będzie można się zaczepić przeciw COVID-19. Rozpoczął się właśnie program #SzczepimySię z KGW. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dotacje.
– Na terenach wiejskich wskaźniki dotyczące szczepień są około 10% niższe niż w większych miastach – mówi Joanna Pawęzka, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: – Dlatego powstałą taka inicjatywa, by wykorzystać aktywność gospodyń wiejskich, bo one i tak działają w lokalnych społecznościach, prowadzą działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną, są rozpoznawalne. Dlatego powstała inicjatywa, żeby włączyć te organizacje w promocję szczepień przeciwko COVID-19, a także zwiększyć przez to dostępność do szczepień dla osób z małych miejscowości.
– Nie jest to w żaden sposób skomplikowane, jeśli chodzi o wykonanie – mówi Grzegorz Zalewski, członek Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Krzczonów Sołtysy: – Każde koło, które organizuje na swoim terenie jakieś wydarzenie, opiera się na tych atrakcjach, które są jednym z założeń tego programu. Wniosek jest bardzo prosty. Składa się z czterech stron. Później trzeba będzie zrobić sprawozdanie, które jest bardzo proste. Zarówno ja, jak i moi koledzy mamy doświadczenie w organizacji festynów dla mieszkańców i ta kwota 8 tysięcy złotych to naprawdę pokaźna kwota, dzięki której można zorganizować naprawdę bardzo fajne wydarzenie dla mieszkańców. To nie tylko akcja szczepienia, ale także propagowanie kultury wiejskiej oraz integracja społeczności lokalnej.
– Pierwszym etapem uzyskania wsparcia jest zorganizowanie wydarzenia, na którym będzie możliwość zaszczepienia się pierwszą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 – mówi Joanna Pawęzka: – Na jego zorganizowanie koła gospodyń wiejskich mogą uzyskać 8 tysięcy złotych. Warunkiem uzyskania tych pieniędzy jest złożenie wniosku, w którym koło zobowiązuje się do zorganizowania takiego wydarzenia, przeprowadzenia jego promocji i zapewnienia trzech spośród dziesięciu wymienionych aktywności: jakaś oprawa muzyczna, kącik dla dzieci, degustacje, pokazy rękodzieła. Poza tym musi też zapewnić dostępność szczepionek przynajmniej przez pięć godzin w przeciągu tego wydarzenia.
– Wszyscy powinni mieć na względzie zdrowie swoje, ale także i zdrowie innych, no i zaszczepić się – mówi profesor Małgorzata Polz-Dacewicz, kierownik Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: – Może to nie chronić przed zakażeniem, ale na pewno będzie chroniło przed ciężkim przebiegiem choroby i dalszymi konsekwencjami. Wiadomo, że przebycie COVID pozostawia różne odległe następstwa. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym prawdopodobnie mniej osób ulegnie zakażeniu, mniej będzie hospitalizacji i mniej zapotrzebowania na respiratory.
– Koło gospodyń wiejskich może liczyć na dodatkowe granty – zaznacza Joanna Pawęzka: – W przypadku, kiedy ponad 100 osób zostanie zaszczepionych pierwszą dawką na takim wydarzeniu: za każdą osobę zaszczepioną powyżej 60 roku życia koło otrzyma 30 złotych, natomiast jeżeli jest to osoba poniżej 60 roku życia – 15 zł. To jest promocja liczby zaszczepionych. Natomiast koło, które zaszczepi jak największą liczbę osób w skali kraju, może uzyskać nawet 100 tysięcy złotych. Na pewno takie koło będzie i ktoś te pieniądze otrzyma. Promowanych jest aż 1000 kół. Te kwoty zmniejszają się w zależności od zajmowanego miejsca. Ponadto koło gospodyń wiejskich, które najpiękniej udokumentuje całe to wydarzenie i wykona z niego zdjęcie, przesyłając je na wskazany adres internetowy, może wziąć udział w konkursie fotograficznym, gdzie za zajęcie pierwszego miejsca może otrzymać 25 tysięcy złotych.
– Mamy okazje, żeby zaprezentować swoją twórczość ludową, produkty lokalne. Wszystko to można bardzo ładnie połączyć – mówi Grzegorz Zalewski: – To tylko kwestia wyjścia do mieszkańców.
Wnioski można zgłaszać do 15 września. Na realizację festynu koła mają czas do 30 września. Szczegóły można znaleźć na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa arimr.gov.pl.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. www.arimr.gov.pl