Kończą się zapasy krwi. Lubelskie RCKiK apeluje o pomoc

zyla 5 2021 07 16 180017

Pilnie potrzebna jest krew. Stany magazynowe są na wyczerpaniu, zwłaszcza grup 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh- oraz B Rh-. O pomoc apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

– Podczas lata honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy, zdarza się więcej wypadków, a teraz – w związku z mniejszymi obostrzeniami w szpitalach – tam potrzeba dużo krwi – mówi Teresa Sadownikow, pielęgniarka koordynująca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – W trakcie wakacji zawsze mamy deficyt krwi, dlatego apelujemy do wszystkich, którzy naprawdę mają poczucie solidarności z chorymi ludźmi, żeby nie zapominali. Aby przypominali swoim bliskim, znajomym, kuzynom, żeby od czasu do czasu, nawet w czasie urlopu, przyjść, wspomóc nas, a przede wszystkim chorych – dodaje Teresa Sadownikow.

– Dzisiaj jesteśmy na terenie PKP przy ul. Kunickiego w Lublinie, przeprowadzamy akcję przy skwerze – mówi Dominika Stefaniec, lekarz kwalifikujący do oddania krwi. – Takie akcje są ważne, ponieważ nie do wszystkich jesteśmy w stanie dotrzeć, nie wszyscy przyjdą do nas do siedziby. Jeżeli po prostu widzą ambulans gdzieś na terenie miasta, czy jest to Lublin, czy jakieś mniejsze miasteczka, to mogą z ciekawości zajrzeć. W ten sposób przede wszystkim zdobywamy nowych dawców. Obecnie mamy bardzo niskie zapasy magazynowe krwi, szczególnie grup A, B i 0. Grupy AB jest wystarczająco, dlatego teraz wstrzymaliśmy jej pobrania – opowiada dr Stefaniec.

– Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne – zapewnia Teresa Sadownikow. – Stosujemy jednorazowy sprzęt, więc nie ma możliwości, żeby cokolwiek można było przenieść z jednego dawcy na drugiego. Bez obawy. Jeżeli ktoś skończył 18 lat, czuje się zdrowy, ma dowód osobisty lub jakiś dokument ze zdjęciem, zapraszamy po lekkim śniadaniu. Sprawujemy opiekę, nie tylko jeśli chodzi o środki ochrony osobistej, ale także medyczną. Mamy wykwalifikowany personel: lekarzy, którzy są na każde nasze wezwanie – podkreśla Teresa Sadownikow.

– Tata był honorowym dawcą i tak dalej poszło – mówi jeden z oddających krew.

– Chciałem pokazać dzieciom, że to jest ważne. Akurat zobaczyłem autobus. Co dla mnie jest istotne? Czuję się lepiej, zdrowiej, bardzo polecam – zachwala inny.

– Tego nie da się wyprodukować, trzeba liczyć na dobro innych. Kiedyś może mi się przyda.

– Trzeba tylko pół godzinki posiedzieć i tyle.

– Żeby oddać krew trzeba być przede wszystkim osobą zdrową: żadnych chorób przewlekłych, żadnych leków; ewentualnie witaminy i – u kobiet – antykoncepcja – wylicza Dominika Stefaniec. – Trzeba się odpowiednio przygotować, czyli lekkie śniadanie, nie tłuste. Nie można pić alkoholu przez 48 godzin przed oddaniem krwi. Żadnych leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych najlepiej przez ostatni tydzień. Jeżeli chodzi o szczepienia, to oczywiście osoby zaszczepione mogą jak najbardziej oddawać krew. Po Modernie i Pfizerze trzeba odczekać 48 godzin chyba, że np. pojawi się gorączka. Wtedy Wtrzeba odczekać tydzień po zakończeniu tych objawów niepożądanych i można spokojnie przychodzić. Jeżeli chodzi o Astra Zeneca i Johnsona to trzeba odczekać dwa tygodnie – dodaje dr Stefaniec.

– Zgłasza się do nas coraz więcej osób, ale też zapotrzebowanie na krew jest coraz większe – mówi Paweł Filip, kierownik działu promocji i marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – Wczoraj padł rekord dziennych donacji. Oddało krew ponad 500 osób. Z drugiej strony te 500 donacji to jest zapas tylko na dwa dni. Potrzebujemy tych dawców codziennie w takiej liczbie, bo zapotrzebowanie na krew ze szpitali ciągle rośnie i jest na bardzo wysokim poziomie – podkreśla Paweł Filip.

– Mamy otwarte pięć dni w tygodniu w oddziałach terenowych, sześć dni w naszym Regionalnym Centrum w Lublinie – mówi Teresa Sadownikow. – Praktycznie codziennie jeździmy także na akcje wyjazdowe. Szczególnie w weekendy, żeby pozyskać dawców w mniejszych miejscowościach, w zakładach pracy. Staramy się naprawdę wyjść do dawcy – deklaruje pielęgniarka koordynująca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Harmonogram wyjazdów krwiobusa oraz godziny otwarcia poszczególnych jednostek przyjmujących krew można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

RyK / opr. PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version