Lubelskie: ponad 22 tys. osób złożyło już wniosek w programie „Dobry Start”

dsc 7992 2021 07 07 141813

Od początku lipca można składać wnioski o wsparcie z programu „Dobry Start”. Do placówek ZUS w woj. lubelskim wpłynęło już ponad 22 tys. wniosków na 32 tys. dzieci – poinformował w środę (7.07) dyrektor lubelskiego ZUS Piotr Waszak.

– Te 300 zł pozwala wspomóc polskie rodziny – niezależnie od dochodu – w zakupach związanych z rozpoczęciem roku szkolnego. Niewątpliwie jest to ważny element wsparcia polskich rodzin, polityki prorodzinnej – powiedział podczas konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W lipcu ruszył kolejny nabór wniosków na świadczenie „300 plus”. – Jeśli wnioski zostaną złożone w lipcu i sierpniu, gwarantuje to wypłatę pieniędzy do 30 września. – Zmienia się formuła składania wniosków. W tej chwili podmiotem, który będzie realizował te zadanie, będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na 4. edycję programu w województwie lubelskim zostało przeznaczonych kolejnych ponad 70 milionów złotych – dodał wojewoda lubelski.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Briefing prasowy dotyczący zmian w programie „Dobry Start”

Dodał, że podczas trzech edycji programu „Dobry Start” do rodzin z regionu trafiło już 228 mln złotych.

Dyrektor lubelskiego ZUS Piotr Waszak poinformował, że do świadczenia uprawnionych jest 240 tys. osób w regionie. – Do popołudnia we wtorek na terenie województwa lubelskiego wpłynęło ponad 22 tys. wniosków na ponad 32 tys. dzieci. Oznacza to, że ponad 10 proc. uprawnionych złożyło już wnioski o „Dobry Start” – zaznaczył Waszak.

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe. – Przewidujemy, że pierwsze wypłaty nastąpią około 23 lipca – dodał dyrektor.

Od roku szkolnego 2021/2022 za przyznanie i wypłatę środków dla uczniów rozpoczynających rok szkolny odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Dzięki temu ruchowi ujednolicone zostały zasady rozpatrywania wniosków i można było zastosować automatyzację. Obliczyliśmy, że około 96 proc. wniosków, które wpłyną do ZUS, będzie obsłużone automatycznie. Jak się spodziewamy, te pozostałe 4 proc. będą stanowić wnioski, co do których trzeba będzie prosić o wyjaśnienia. Będą one rozpatrywane przez specjalnie powołane zespoły w każdym oddziale ZUS – wyjaśnił Waszak.

– W obsłudze pomogą nam  porozumienia z Pocztą Polską i KRUS-em. Skutkuje to tym, że w tych placówkach dyżurują pracownicy ZUS-u i pomagają w zakładaniu profili na platformie usług elektronicznych ZUS czy ewentualnym wypełnianiu wniosków – poinformował Piotr Waszak.

– Wszystko po to, żeby zapobiegać cyfrowemu wykluczeniu tych, którzy są nim zagrożeni, ale również po to, żeby pomóc w przypadkach wątpliwych – dodał dyrektor lubelskiego ZUS.

Program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych do ukończenia 24. roku życia.

RyK / PAP / opr. WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version